Młodzi ludzie nie spędzają całych tygodni tylko w lesie – opuszczają go, by realizować wyczyny. Są to próby, często kończące proces zdobywania stopnia i decydujące o jego otrzymaniu, mające rozwijać przede wszystkim zaradność i samodzielność. Harcerki i harcerze otrzymują od swoich przełożonych nieoczywiste i niełatwe zadania, które mają wykonać w ściśle określonym czasie.
Zaprawa ze sławą
Jednym z zadań 15-letniego Macieja z 16 Warszawskiej Drużyny Harcerzy „Sulima” było odbycie porannej zaprawy z Mariuszem Pudzianowskim. Harcerz wyruszył z obozu odbywającego się niedaleko Parczewa na Lubelszczyźnie, a po kilkunastu godzinach usłyszały o nim (i zobaczyły go) miliony. Wyzwanie zostało zrealizowane. Nagranie umieszczone przez znanego sportowca na jego oficjalnym profilu facebookowym ma ponad 3,5 mln wyświetleń. Fani Pudziana licznie je komentują. W zdecydowanej większości są to pozytywne komentarze.
Drużynowy Maćka pwd. Tadeusz Kuczyński, pytany skąd wziął się pomysł na taki wyczyn, odowiada:
Harcerz, który realizował tę próbę, jest wielki fanem Pudzianowskiego, obserwuje jego profile i zaraził nas w drużynie tym obserwowaniem na tyle, że zauważyliśmy, że codziennie rano Pudzian wychodzi biegać i wrzuca relacje z tego na swoje social media. Stwierdziliśmy, że jeśli możemy przewidzieć to, gdzie i kiedy mniej więcej będzie, to nasz harcerz także może to zrobić.
Instruktor dodaje:
Podczas obozu, w losowym momencie, kiedy się tego nie spodziewał, dostał alarm, kopertę i musiał wyjechać z miejsca obozowego, by wykonać powierzone mu zadania.
Właściwie, po co?
Wyczyn Maćka zamykał jego próbę na stopień ćwika (trzeci w kolejności stopień harcerski, realizowany przez 14/15-letnich chłopców), zatem był to tzw. bieg kończący stopień. Drużynowy Sulimy mówi, że najważniejszym celem takiego biegu jest sprawdzenie, czy harcerz jest zaradny, czy jest w stanie poradzić sobie w życiu w każdej sytuacji, w jakiej się znajdzie. Harcerz ma wykazać się dojrzałością oraz kreatywnością, ma być także jak najbardziej samowystarczalny, a z pomocy innych korzystać rozsądnie.
Czy to bezpieczne?
Pod filmem opublikowanym przez Mariusza Pudzianowskiego można znaleźć nieliczne komentarze zatroskanych internautów, którzy pytają, czy puszczanie w świat tak młodego chłopca samego, bez jedzenia i pieniędzy jest bezpieczne. Drużynowy Sulimy uspokaja mówiąc, że biegi na stopień organizowane są w drużynie od dziesiątek lat i podobnym wyzwaniom sprostały dziesiątki harcerzy, spośród których wszyscy powrócili cali i zdrowi. Tadeusz Kuczyński mówi o zasadach, jakie mają zapewnić bezpieczeństwo harcerzom wyruszającym na wyczyny
Harcerz, który wychodzi na bieg, ma bardzo mocno określone ramy czasowe, kiedy wychodzi z obozu i kiedy ma do niego wrócić. Musi meldować się kadrze przynajmniej raz na 4h, w tym koniecznie rano i wieczorem, żebyśmy wiedzieli, czy ma co jeść, gdzie spać, czy ma pomysł na dojazd, czy zorganizował sobie takie rzeczy. W razie problemów kadra daje wskazówki tak, by wyruszający na bieg był bezpieczny. Każdy harcerz, który wychodzi na bieg, dostaje kopertę z awaryjnym 50 zł. Jeśli harcerz znajdzie się w naprawdę dużej potrzebie i będzie chciał zapłacić za jedzenie lub nocleg, może skorzystać z pieniędzy. Jest to jednak równoznaczne z niezaliczeniem biegu. Docelowo wszelkie pieniądze harcerz powinien zarobić sam.
Inne wielkie zadania młodych ludzi
Spotkania ze znanymi osobami są tylko jedną z kategorii wyczynów. Inne zadania harcerzy Warszawskiej Szesnastki to np. powrót do obozu na koniu, poprowadzenie pociągu, wzięcie udział w pojedynku na miecze w pełnym rynsztunku rycerskim, wrócenie do obozu w konkretnym przebraniu, np. todze prawniczej czy garniturze. Wyczyny dobierane są indywidualnie do zainteresowań, charakterów i możliwości harcerzy, a każdy dostaje w kopercie kilka zadań, na wypadek gdyby nie udało mu się zrealizować pierwszego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.