Rzeszów jako miasto znajduje się na styku dwóch jednostek tektonicznych – płaszczowiny skolskiej (na południu) oraz zapadlisku przedkarpackim (na północy). Jak podają geolodzy, region rzeszowski obejmuje tereny Pogórza Karpackiego i Kotliny Sandomierskiej, a obie są oddzielone obniżeniem terenu o charakterze dolinnym – Rynną Podkarpacką. Takie ukształtowanie terenu powoduje, że na obrzeżach miasta znajdują się pagórki, z których doskonale widać usytuowane w dolinie miasto.
W okolicach Rzeszowa nie brakuje punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę stolicy Podkarpacia. My odwiedziliśmy trzy z nich. Jeden z nich znajduje się w rzeszowskiej Matysówce, gdzie punktem charakterystycznym jest krzyż. Drugie miejsce znajduje się w Przybyszówce nieopodal drogi krajowej S19. Rzeszów w pełnej okazałości dobrze widać także z Zalesia, a konkretnie z okolicy ulicy Spacerowej.
Na tym jednak nie kończą się punkty widokowe, które warto odwiedzić. Stosunkowo najbliżej centrum miasta znajduje się Kopiec Konfederatów Barskich, na którym można już poznać przedsmak rzeszowskiej panoramy. Jeszcze lepsze widoki obejmujące cały Rzeszów można zaobserwować na punktach widokowych w okolicach ul. Łany. Warto wybrać się także na punkt widokowy zlokalizowany na szlaku św. Jakuba w Świlczy, a także w okolice krzyża milenijnego usytuowanego w Niechobrzu.
Co ciekawe, niedaleko Rzeszowa doświadczeni fotografowie z odpowiednim sprzętem wykonywali nawet fotografie szczytów… Tatr! Przy dobrej przejrzystości powietrza można sfotografować najwyższe polskie i słowackie góry choćby z okolic Pstrągowej i Woli Rafałowskiej.
Zobaczcie jak wygląda nasza panorama Rzeszowa!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.