Pozytywna decyzja w sprawie celowości tej inwestycji zapadła w ostatnich dniach. Poinformował o tym Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Jak podkreślają urzędnicy, będzie to największe jak dotąd przedsięwzięcie w ochronie zdrowia zaplanowane przez podkarpacki samorząd. Ocenę Celowości Inwestycji (OCI) wydało już Ministerstwo Zdrowia.
To największe wyzwanie przed nową kadencją samorządu województwa. Bardzo cieszę się, że kolejny etap za nami. Budowa Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej jest dla nas priorytetem. Chcąc myśleć kompleksowo o rozwoju województwa musimy mocno inwestować w najmłodsze pokolenia. Troska o ich zdrowie jest rzeczną najważniejszą
- podkreślił marszałek Władysław Ortyl.
Podkarpackie Centrum Medycyny Dziecięcej ma być zlokalizowana przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 przy ulicy Lwowskiej w Rzeszowie. Placówka będzie stanowić główny ośrodek diagnozy, terapii i leczenia specjalistycznego dla 400 tys. dzieci i młodzieży. Budynek i jego wyposażenie ma być dostosowane do współczesnych standardów pediatrii, uzupełnić deficyty, odpowiedzieć na potrzeby dzieci i ich rodziców oraz trendy medyczne, szczególnie w ambulatoryjnym lecznictwie specjalistycznym, jednego dnia i opieki koordynowanej.
Jak dodaje Tomasz Leyko, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego, PCMD ma pozwolić na rozszerzenie poradni, utworzenie pracowni diagnostycznych, rozwój zakresów klinicznych i bazy łóżek dziennych, rozbudowę bloku operacyjnego dla dzieci, a także dziecięcego SOR-u i OIOM-u.
Perspektywa wydzielonego szpitalnego oddziału ratunkowego dla dzieci może napawać optymizmem szczególnie mieszkańców Rzeszowa, w którym 200 tysięcy mieszkańców zaopatruje ciągle tylko jeden SOR
- zaznacza Leyko.
W skład nowej placówki wejdzie sześć klinik dziecięcych, które aktualnie znajdują się w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim, a także nowe jednostki – w tym klinika kardiologii, alergologii, mukowiscydozy, centrum leczenia zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, dziecięcy oddział ratunkowy, poradnie i pracownie diagnostyczne. Cały budynek będzie miał trzy kondygnacje.
A jak będą wyglądały koszty i termin realizacji tej inwestycji? Koszt budowy PCMD może wynieść według wstępnych szacunków 630 mln zł. Postępowanie przetargowe na prace budowlane, w którym zostanie wybrany wykonawca inwestycji, będzie ogłoszone do końca bieżącego kwartału. Najprawdopodobniej budowa mogłaby się rozpocząć najwcześniej za około dwa lata, jednak nie jest jeszcze znany termin zakończenia tego przedsięwzięcia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.