reklama
reklama

W piątek ulicami Rzeszowa przejdzie droga krzyżowa. Którędy pójdzie modlitewny szlak?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ks. T. Nowak /Diecezja Rzeszowska

W piątek ulicami Rzeszowa przejdzie droga krzyżowa. Którędy pójdzie modlitewny szlak? - Zdjęcie główne

Droga Krzyżowa na ulicach Rzeszowa, 24 luty 2023. | foto ks. T. Nowak /Diecezja Rzeszowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości16 lutego o godzinie 18:00 ulicami Rzeszowa przejdzie Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpocznie się pod Krzyżem Ofiar Komunizmu na pl. Śreniawitów obok Zamku Lubomirskich w Rzeszowie. Organizatorzy zachęcają, by zabrać ze sobą świece.
reklama

Już jutro, 16 lutego w piątek ulicami Rzeszowa przejdzie droga krzyżowa. To symboliczne przejście staje się okazją do duchowego przygotowania się na nadchodzący Wielki Post.

- Zapraszamy do uczestnictwa w tym nabożeństwie: duszpasterzy, osoby konsekrowane, wszystkich wiernych, a zwłaszcza młodzież. Prosimy przynieść świece

- zaprasza Diecezja Rzeszowska.

Droga Krzyżowa, to forma pobożności chrześcijańskiej, która odzwierciedla mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie odbywa się w okresie Wielkiego Postu, zwłaszcza w dniach Wielkiego Piątku i Wielkiej Środy, chociaż może być praktykowane także w innych okresach roku liturgicznego.

reklama

Pochód modlitewny wyruszy spod Krzyża Ofiar Komunizmu na pl. Śreniawitów obok Zamku Lubomirskich. Następnie przejdzie ul. Chopina, Aleją Lubomirskich, ul. 3- go Maja, przez Plac Farny i ul. Sokoła do kościoła OO. Bernardynów, gdzie na zakończenie zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby.

reklama

Głównym elementem Drogi Krzyżowej jest odprawienie modlitw i rozważań dotyczących różnych scen z męki Chrystusa, które zostały ujęte w ewangelicznych opisach. Jest to zazwyczaj 14 stacji, reprezentujących kolejne wydarzenia od uwięzienia Jezusa po jego złożenie w grobie. Na każdej stacji odmawiana jest modlitwa, często poprzedzona czytaniem fragmentu Pisma Świętego i rozważaniem nad daną sceną. Często towarzyszy temu pieśń lub refleksja.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest sposobem na wprowadzenie w cierpienia Jezusa i na naśladowanie Jego drogi krzyżowej, ale także na refleksję nad własnym życiem i duchowym wzrostem. Pomaga wiernym w medytacji nad tajemnicami zbawienia oraz umacnia w wierze i pokorze. W praktyce może być odprawiane indywidualnie lub w grupach, zarówno w kościołach, jak i w domach modlitwy.

reklama

24 lutego 2023 r. ponad trzy tysiące osób przeszło ulicami Rzeszowa rozważając stacje Drogi Krzyżowej. Podczas nabożeństwa, w którym uczestniczyła m.in. młodzież z Ukrainy, modlono się o pokój na świecie, a także za ofiary wykorzystania seksualnego w obchodzonym w pierwszy piątek Wielkiego Postu Dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama