reklama
reklama

Via Carpatia na Podkarpaciu. GDDKiA podpisało umowę na przedostatni odcinek szlaku [ZDJĘCIA, MAPA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: GDDKiA

Via Carpatia na Podkarpaciu. GDDKiA podpisało umowę na przedostatni odcinek szlaku [ZDJĘCIA, MAPA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Na Podkarpaciu trwa budowa trasy Via Carpatia | foto GDDKiA

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Już wkrótce w fazę realizacji wejdzie przedostatni odcinek szlaku Via Carpatia w województwie podkarpackim. Chodzi o ponad sześciokilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lutczą a Domaradzem. Częścią tej inwestycji jest blisko kilometrowy tunel.
reklama

Umowa na przedostatni odcinek Via Carpatia podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na projekt i budowę trasy, która będzie częścią szlaku Via Carpatia. Zakres inwestycji obejmie odcinek drogi ekspresowej S19 o długości 6,4 kilometra o przekroju dwujezdniowym (po dwa pasy ruchu w obu kierunkach) wraz z pasem awaryjnym.

W ramach tego przedsięwzięcia wybudowany zostanie także węzeł drogowy Domaradz zlokalizowany w miejscu skrzyżowania S19 z drogą wojewódzką nr 886. Powstanie także tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w Lutczy, którego istnienie jest spowodowane etapowaniem budowy S19 między Jawornikiem a Domaradzem. Docelowo po wybudowaniu odcinka Jawornik – Lutcza, droga ekspresowa S19 nie będzie łączyła się z drogą krajową nr 19 w Lutczy.

Co znajdzie się na trasie tego odcinka?

Bardzo wymagającym etapem tej inwestycji będzie budowa dwunawowego tunelu pod górą Hyb, który będzie miał długość około 990 metrów. Na wspomnianej trasie powstają również: estakada, trzy mosty, pięć wiaduktów drogowych, przejście górne dla zwierząt, a także szereg obiektów w ciągu dodatkowych jezdni. W planach jest również powstanie Obwodu Drogowego w Domaradzu, którego częścią będzie Centrum Zarządzania Tunelami. Jednostka ta będzie obsługiwała wszystkie tunele znajdujące się na drodze ekspresowej S19 w województwie podkarpackim.

Na trasie nie zabraknie elementów, które zadbają o bezpieczeństwo podróżujących. Na potrzeby akcji ratunkowych wykonane zostaną dwa całodobowe lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Droga zostanie również wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska.

Cała inwestycja będzie sporym wyzwaniem, szczególnie ze względów usytuowania miejsca budowy. GDDKiA podkreśla, że jest to teren o skomplikowanej budowie geologicznej. Znajdujące się tam Karpaty Zewnętrzne zbudowane są z serii zlepieńców, piaskowców oraz łupków ilastych, a cały obszar objęty pracami charakteryzuje się skomplikowanym ukształtowaniem terenu z wzniesieniami i dolinami, a także lasami. To powoduje ryzyko występowania osuwisk, a co za tym idzie – wcześniejszego rozpoznania geologicznego i sondowania terenu.

Jaki jest termin i koszty realizacji inwestycji?

Według zapowiedzi GDDKiA, całe przedsięwzięcie zostanie podzielone na dwa etapy.

Zadanie S19 Lutcza – Domaradz zostało podzielone na dwa odcinki realizacyjne, z których jeden jest z krótszym terminem realizacji. Aby umożliwić wcześniejsze oddanie do ruchu sąsiedniego odcinka Domaradz – Krosno, węzeł Domaradz wraz z prawie kilometrowym odcinkiem drogi ekspresowej zostanie wykonany w ciągu 35 miesięcy od daty podpisania umowy. Pozostała część odcinka, wraz z tunelem, zostanie ukończona w ciągu 53 miesięcy. Do czasu realizacji robót budowlanych nie wlicza się okresów zimowych tj. czasu od 1 grudnia do 31 marca

- przekazała Joanna Rarus, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wykonawcą prac będzie turecka firma Kolin Inşaat Turizm Sanayi ve Ticaret. Wartość umowy opiewa na 1 416 239 220 zł.

Czym jest szlak Via Carpatia?

Jak podkreśla GDDKiA, będzie to kluczowy korytarz łączący Europę Północną i Południową. Na terenie Polski będzie on miał długość około 700 kilometrów. W skład tej trasy wejdą odcinki dróg ekspresowych S61, S16 i S19, przebiegające na terenie województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W woj. podkarpackim S19 będzie miała docelowo długość około 169 kilometrów. Aktualnie kierowcy korzystają już z 81,8 km tej trasy na odcinku Lasy Janowskie – Rzeszów Południe. Połączyliśmy nie tylko stolice województwa podkarpackiego i lubelskiego. Mieszkańcy Podkarpacia zyskali również szybkie połączenie z Warszawą poprzez S19 i S17, a kierowcy z woj. lubelskiego z autostradą A4. Dodatkowo, rozbudowywany o dodatkową jezdnię jest prawie 14-kilometrowy odcinek między węzłami Sokołów Małopolski Północ – Jasionka. Na etapie przetargu jest ostatni odcinek S19 w naszym regionie, między Jawornikiem a Lutczą, którego częścią będzie najdłuższy tunel w naszym województwie, o długości prawie 3 kilometrów

- podkreśla Joanna Rarus.

Dodajmy, że poza wspomnianym odcinkiem oddanym już do ruchu (81,8 km), w realizacji jest odcinek o długości 79,3 kilometra. W budowie są już odcinki: Rzeszów Południe – Babica, Babica – Jawornik, Krosno – Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe – Dukla i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. – Jasionka. Ponadto w systemie „Projektuj i buduj” prace trwają na odcinkach: Lutcza – Domaradz, Domaradz – Krosno, a także Dukla – Barwinek. Na etapie przetargu jest odcinek Jawornik – Lutcza, którego długość sięgnie 5,2 kilometra.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama