Na rzeszowskich bulwarach zamieszkały trzmiele. Jest to trzeci z wybranych i zrealizowanych projektów w ramach Rzeszów Startup Urban Akcelerator. "Osiedle trzmieli" powstało w sąsiedztwie wiszącej kładki, która łączy Bulwary z osiedlem Nowe Miasto. To pomysł Rafała Szeli, autora programu „Tak dla pszczół”.
Jak wygląda dom dla rzeszowskich trzmieli?
Owady żyją w otoczeniu kwiatów, drzew oraz krzewów, bardzo blisko wody. Wybudowano dla nich specjalne domki oraz pryzmy, aby czuły się tam komfortowo i bezpiecznie. Jest to konstrukcja z drewnianych bali, małych gałęzi oraz garści ziemi. Zamieszkałe tam trzmiele można obserwować przez specjalnie do tego stworzoną hartowaną szybkę, która zapewnia oglądającym bezpieczeństwo. Dookoła znajdują się rośliny, z których trzmiele pobierają pyłek. Całe "osiedle" ma około 100 m kw.
Są bardzo szybkie i w odróżnieniu od pszczół, zbierają pyłek z różnych odmian kwiatów
- mówi Rafał Szela, pomysłodawca całego projektu.
Wartość ekologicznego mikroprojektu nie przekroczyła nawet 30 tysięcy złotych.
Te owady wykonują bardzo ważną pracę dla przyrody - zapylają ponad 500 gatunków roślin, o wiele więcej niż np. pszczoły
– podkreśla AleksandraWąsowicz-Duch.
Przy okazji powstały także inne mikroprojekty wspierające środowisko
W ramach Rzeszów Startup Urban Akcelerator w mieście powstała również ławeczka solarna z internetem oraz mural antysmogowy, który powstał na jednej ze ścian Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie. Wykonany został farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia. Podobne murale zdobią już wiele miast Europy, można je znaleźć m.in. w Londynie, Madrycie, Rzymie. W Polsce są dwa: w Warszawie i Bielsku-Białej. Drugim mikroprojektem jest ławka solarna z dostępem do internetu , która zostanie zamontowana w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.