reklama
reklama

Tim Zinnemann, syn wielkiego reżysera, odsłonił w Rzeszowie tablicę pamiątkową swojego ojca [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Tim Zinnemann, syn wielkiego reżysera, odsłonił w Rzeszowie tablicę pamiątkową swojego ojca [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
14
zdjęć

Kamienica przy ulicy Rynek 3. To tutaj mieszkał przez pierwsze lata życia Fred Zinnemann, legendarny filmowiec. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościFred Zinnemann miał dom rodzinny w Rzeszowie. Dokładnie na rzeszowskim Rynku, przy kamienicy na wprost ratusza. Do Rzeszowa przyleciał prosto ze Stanów Zjednoczonych syn sławnego reżysera - Tim Zinnemann. Razem z prezydentem Konradem Fijołkiem zaprezentowali nową tablicę pamiątkową przypominającą o tym, gdzie kiedyś mieszkał zdobywca 4 Oscarów.
reklama

Na zaproszenie Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa, do naszego miasta przyleciał Tim Zinnemann - filmowiec, fotograf, syn słynnego reżysera filmowego, zdobywcy czterech Oscarów - Freda Zinnemanna. Fred Zinnemann: z Rzeszowa do Hollywood - to wydarzenie, które dziś rozpoczęło się na rzeszowskim Rynku, a następnie przeniosło do Kina Zorza, gdzie odbyła się rozmowa z Timem Zinnemannem.

Alfred Zinnemann urodził się w 1907 roku w Rzeszowie. Był reżyserem, twórcą oscarowego "That Mothers Might Live" z 1938 roku, a także reżyserem takich produkcji jak: "W samo południe", "Oto jest głowa zdrajcy" czy "Dzień Szakala". Reżyser otrzymał 4 Oscary. Zdobył także wiele innych nagród filmowych. 

reklama

 

Fred Zinnemann mieszkał w kamienicy przy ulicy Rynek 3. Obecnie w tym miejscu znajduje się restauracja Lord Jack. Młody Fred pierwsze lata życia spędził w Rzeszowie, aż z całą rodzinę przeniósł się do Wiednia. W Rzeszowie Zinnemann jest już upamiętniony. Jego mural znajduje się przy ul. Lisa Kuli 13. Autorem muralu jest Kamil Kuzko, artysta z Krakowa.

reklama

W czasie I wojny światowej rodzina Zinnemann wyjechała z Rzeszowa do Wiednia, ale Fred Zinnemann, podobnie jak jego rodzice, posiadał polskie obywatelstwo. Był synem  lekarza Oskara Zinnemanna urodzonego w 1879 roku w Rzeszowie. Fred Zinnemann odszedł w 1997 roku w Londynie. 

- Oddajemy hołd i wyrazy wielkiego uznania dla twórczości i dla pamięci Freda Zinnemanna, także symbolu całego społeczeństwa Rzeszowa pochodzenia żydowskiego. Tworzyli jego pomyślność gospodarczą i kulturalną i są bardzo ważną dla nas pamiątką naszego wspólnego życia i trwania w tym mieście. Kiedy rodził się w Rzeszowie Alfred Zinnemann, byliśmy miastem bardzo międzynarodowym. Odsłonięcie tablicy i to przypomnienie, że znów stajemy się miastem bardzo międzynarodowym i pokazujemy, jak bardzo otwartym i gościnnym społeczeństwem jesteśmy. 

reklama

- mówił Konrad Fijołek przed tablicą Freda Zinnemanna. 

Pamiątkową tablicę sławnego reżysera możemy obejrzeć przy kamienicy obecnej restauracji Lord Jack na rzeszowskim Rynku. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama