Reklama

"Tak dla in vitro". Małgorzata Rozenek-Majdan oraz Elżbieta Łukacijewska rozmawiały w Rzeszowie o in vitro [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ruszył miejski program in vitro. Rzeszów przeznaczy na niego 600 tys. zł. W konferencji informującej o działaniach miasta w tym zakresie wzięła udział pani Małgorzata Rozenek-Majdan, wiceprzewodnicząca inicjatywy "Tak dla in vitro". Na Podkarpackim Kongresie Kobiet wraz z europosłanką Elżbietą Łukacijewską rozmawiały o in vitro w specjalnym, dedykowanym panelu.

21 listopada 2022 r. miasto Rzeszów ogłosiło konkurs na realizację nowego programu politykizdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Rzeszowa na lata 2022-2025”. Przeznaczy na ten cel 600 000,00 zł.

Program skierowany jest do mieszkańców Rzeszowa, par – kobiet w wieku 20-40 lat i mężczyzn – którzy walczą z niepłodnością. Będzie mogło niego skorzystać minimum 40 par. Kwalifikację pacjentów będą prowadziły wybrane w konkursie ośrodki medyczne. Program obejmie dofinansowanie w wysokości do 5.000,00 zł do procedury biotechnologicznej. To 80% kosztów tej procedury.

- Od dziś uruchamiamy program in vitro w Rzeszowie. To jest bardzo ważna informacja. To jest informacja, na którą czekało wiele rodzin, odkąd rząd z powodów ideologicznych zamknął taką możliwość. W Polsce są już samorządy, które oferują taką możliwość swoim mieszkańcom, i jestem dumny, że dziś do tego grona dołącza Rzeszów.

- mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

- Pan prezydent jest takim rzadkim przypadkiem polityka, który dotrzymuje swoich obietnic wyborczych i właśnie dlatego tutaj jesteśmy. To jest zasługa mieszkańców i mieszkanek Rzeszowa, ale też władzy, która pozwala mieszkańcom mieć własne zdanie. Dane demograficzne jasno pokazują, że program dofinansowania in vitro jest niezbędny. Dane przyrostu naturalnego są najgorsze od II Wojny Światowej, dlatego robimy wszystko, aby przywrócić finansowanie procedury in vitro z budżetu Skarbu Państwa, tak jak to było w latach 2013-2016, gdy dzięki programowi in vitro urodziło się 22 tys. dzieci. Tym większe podziękowania dla prezydenta Rzeszowa, który dokłada dziś swoją cegiełkę i umożliwia finansowanie procedury in vitro w Rzeszowie 

- mówiła Małgorzata Rozenek-Majdan, wiceprzewodnicząca inicjatywy „Tak dla in vitro”.

W Polsce w 2021 roku kolejny rok z rzędu odnotowano ujemny przyrost naturalny - 4,9 ‰, a populacja naszego kraju zmniejszyła się o 184 602 osoby w porównaniu do 2020 roku. W Rzeszowie do 2020 roku nie występowało podobne zjawisko, odnotowywano dodatni przyrost naturalny, chociaż niepokojąca była jego tendencja spadkowa. W latach 2017-2020 odnotowano spadek przyrostu naturalnego w Rzeszowie z wartości 4,21 ‰ obserwowanej w 2017 roku do 1,25 ‰ w 2020 r. W 2021 roku wystąpił w Rzeszowie ujemny przyrost naturalny, który osiągnął wartość - 0,7 ‰.

- Ja jeszcze przed wyborami prezydenckimi w Rzeszowie zapytałam, czy będzie w Rzeszowie program in vitro i dziś mogę podziękować i pogratulować prezydentowi Fijołkowi za to, że dotrzymał słowa, choć wiem, jak napięte są dzisiaj budżety samorządów. Samorządy same nie udźwigną ciężaru finansowania in vitro

- powiedziała europoseł Elżbieta Łukacijewska.

Dlatego właśnie narodziła się inicjatywa społeczna „Tak dla in vitro”, która w całym kraju zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, zakładający realizację programu leczenia niepłodności z budżetu państwa, ze środków które są do dyspozycji Ministra Zdrowia w wysokości nie niższej niż 500 mln zł.

Warto podkreślić, że program finansowania in vitro zwyciężył również w Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim. Zwycięski projekt złożyła Patrycja Pawlak-Kamińska, współprzewodnicząca Nowej Lewicy. Poparli go rzeszowianie i będzie realizowany.

- Bardzo się cieszę, że to nie tylko idea Urzędu Miasta, ale przede wszystkim mieszkańców Rzeszowa. Zostało to jasno udowodnione w tegorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. To jest piękny dzień dla tych, którzy marzą o tym, by mieć dziecko i marzą o pięknym macierzyństwie 

- podkreślał prezydent.

Program miejski zostanie połączony ze zwycięskim projektem RBO i na przyszły rok mieszkańcy Rzeszowa będą mieli do dyspozycji 650 tys. złotych.

- To nie jest wielkomiejska zachcianka zblazowanych celebrytów. To jest najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności, która dotyka polskie pary dokładnie tak samo jak inne wysokorozwinięte kraje na świecie, a my chcemy aby każdy miał równy i łatwy dostęp do tej procedury - marzenia, aby mieć potomstwo. 

- podkreślała Małgorzata Rozenek-Majdan.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy