Ponad rok intensywnej pracy operacyjnej i śledczej doprowadził do rozpracowania grupy przestępczej, która działała na terenie Podkarpacia. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce, działając pod nadzorem Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów, namierzyli ośmioosobowy skład — siedmiu obywateli Kazachstanu i jednego obywatela Białorusi — powiązany z nielegalnym procederem legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Polski.
Cudzoziemcy świadczyli usługę „pożyczek” na kwoty od 30 do 50 tys. złotych. Ich klientami byli obcokrajowcy narodowości kazachskiej z krajów byłego Związku Radzieckiego, obywatele państw afrykańskich Etiopii, Kenii, Zimbabwe oraz tak egzotycznych zakątków świata jak Papua Nowa Gwinea
- informuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.
Zagraniczni studenci, ubiegając się o karty pobytu, celowo wprowadzali w błąd urzędników wojewódzkich, przedstawiając nieprawdziwe informacje w składanych dokumentach. Wykorzystywali pożyczone środki finansowe jako rzekome zabezpieczenie środków na pokrycie kosztów życia w Polsce – co było wymagane do uzyskania zezwoleń na pobyt czasowy w związku z podjęciem nauki. W rzeczywistości środki te były jedynie elementem fikcyjnego mechanizmu, który miał stworzyć pozory spełniania ustawowych warunków pobytowych.
Zatrzymano 23 cudzoziemców
Po wykonaniu swojej roli, środki pieniężne były zwracane właścicielom – często jeszcze tego samego dnia lub w najbliższych dniach – po potrąceniu „prowizji” przez członków grupy przestępczej.
W ramach trwającego postępowania śledczego zatrzymano dotychczas 23 cudzoziemców przebywających na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego i mazowieckiego. Osoby te nielegalnie uzyskały dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce. Wszystkim zatrzymanym postawiono zarzuty dotyczące składania fałszywych oświadczeń i wyłudzania zezwoleń pobytowych, a następnie przesłuchano ich w charakterze podejrzanych.
Obcokrajowcy przyznali się do zarzuconych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru, zakazu opuszczenia kraju oraz poręczenia majątkowego
- przekazuje Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej.
Zgromadzony materiał dowodowy doprowadził do wydania postanowień o łącznym przedstawieniu aż 213 zarzutów wobec ośmiu cudzoziemców, którym prokuratura zarzuca udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Najwięcej, bo aż 113 zarzutów, usłyszał obywatel Kazachstanu. Jeden z obcokrajowców został również oskarżony o kierowanie całą strukturą grupy.
Kazachowie oraz obywatel Białorusi, mający od 20 do 23 lat, zostali zatrzymani i doprowadzeni do wykonania czynności procesowych z udziałem prokuratora. Wobec trzech z nich Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu. Pozostałym podejrzanym wymierzono wolnościowe środki zapobiegawcze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.