reklama

Stare zdjęcia Rzeszowa z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobacz Rzeszów sprzed wielu lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Stare zdjęcia Rzeszowa z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobacz Rzeszów sprzed wielu lat [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
40
zdjęć

Na fotografiach możemy zobaczyć, jak wyglądały kościoły, ulice, najważniejsze budynki takie jak ratusz, zamek i jak zmienił się rzeszowski Rynek.  | foto Narodowe Archiwum Cyfrowe

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Prezentujemy stare, archiwalne zdjęcia Rzeszowa. Fotografie pochodzą z Narodowego Archiwum Cyfrowego i przedstawiają Rzeszów z XX wieku. Zobacz, jak wyglądało miasto w tych czasach.
reklama

Zobacz Rzeszów sprzed wielu lat. Prezentujemy dziś stare fotografie stolicy Podkarpacia. Na fotografiach możemy zobaczyć, jak wyglądały kościoły, ulice, najważniejsze budynki takie jak ratusz, zamek i jak zmienił się rzeszowski Rynek.

Patrząc na archiwa, był to czas, kiedy powstały główne arterie biegnące przez centrum: wschód – zachód i północ – południe, zmodernizowano inne ważne ulice, a wokół Rynku prowadzono wiele prac.

Miasto od 2 VIII 1944 roku wolne od okupantów niemieckich otrzymało niezwykłą szansę rozwoju. W sierpniu 1944 Rzeszów awansował do rangi stolicy województwa. Tym samym – mimo zdobycia władzy przez komunistów – ziściły się plany administracyjne Polski Podziemnej (Delegatury Rządu). Wkrótce w związku z utratą przez powojenną Polskę Lwowa i ziem kresowych Rzeszów zaczął się przeistaczać w centrum administracyjno-kulturalne południowo-wschodniej Polski. Niemały wpływ na szybkie tempo rozwoju miało centralne położenie w regionie i stosunkowo duża odległość (150 km) od dużych miast: Krakowa i Lublina.

Bogata w ważne dla miasta wydarzenia była ostatnia dekada XX w.; przyniosła nie tylko ewolucję polityczną i restrukturyzację gospodarczą, ale spowodowała również głębokie przemiany świadomościowe. Niektóre fotografie przedstawiają np. Pomnik Czynu Rewolucyjnego, panoramę Rzeszowa bez zatłoczonych ulic i Ogrodów Bernardyńskich, układanie chodników w centrum miasta. Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które wam udostępniamy, pochodzą z lat 1924-1980.

Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama