Ulica Zygmunta I Starego w Rzeszowie, położona na osiedlu Wilkowyja, po niedawnej modernizacji stała się tematem lokalnej dyskusji. Mieszkańcy, którzy wcześniej cenili sobie spokój i bezpieczeństwo, zaczęli zgłaszać problemy związane z nową organizacją ruchu.
Wcześniej była tu wąska droga, gdzie auta nie miały gdzie się nawet rozpędzić. Po przebudowie już niestety jest inaczej. Wokół są domy, dzieci się bawią, nie ma trzeba dużo, żeby doszło do tragedii
- mówi nam pani Bernadetta, mieszkanka tej okolicy.
Przypomnijmy, przebudowa ulicy Zygmunta I Starego zakończyła się w listopadzie, w 2022 roku. Na odcinku o długości ponad 700 metrów dokonano rozbudowy ulicy, która została poszerzona do szerokości sześciu metrów. Po obu jej stronach wybudowano chodniki oraz ścieżkę rowerową. Przebudowie poddano również system kanalizacji deszczowej i sanitarnej, a także sieć gazową. Dodatkowo zamontowano 21 słupów oświetleniowych z nowoczesnymi lampami LED.
Na drodze co prawda jest umieszczony jeden próg zwalniający, lecz kierowcy bez problemu go omijają, wykorzystując dość niski krawężnik przy nim.
„Strefa ograniczonej prędkości do 30 km/h”
Radny, Piotr Kilar wystosował interpelację do prezydenta Rzeszowa, Konrada Fijołka, w której w imieniu mieszkańców wnioskuje o podjęcie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy.
Po modernizacji ulicy Zygmunta I Starego spokój i bezpieczeństwo mieszkańców zostały znacząco zakłócone przez uczestników tej drogi
- pisze w interpelacji Piotr Kilar.
Radny zaznacza także, że regularne patrole policji wykazują, że wielu kierowców nie stosuje się do obowiązującego tam znaku B -43, czyli ograniczenie prędkości do 30 km/h.
Kilar wskazuje, że problem mógłby zostać rozwiązany poprzez wybudowanie wyniesionych przejść dla pieszych, lecz Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie negatywnie opiniuje wykonanie takiej inwestycji.
„Przypadki przekraczania prędkości należy zgłaszać na policję”
Radny, 18 września otrzymał odpowiedź z upoważnieniem Prezydenta Rzeszowa, od sekretarza miasta, Marcina Stopy.
Przedmiot umowy został odebrany końcowo i przekazany do eksploatacji z dniem 3 stycznia 2023 r., w związku z powyższym nie ma możliwości aneksowania wykonanej już umowy w zakresie budowy wyniesionych przejść dla pieszych
- pisze w odpowiedzi Marcin Stopa.
Dodatkowo, sekretarz miasta przekazał, że przypadki nieprzestrzegania ograniczenia prędkości przez kierowców należy zgłaszać do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.
Podobnie jaki i propozycję zainstalowania radaru, o którym wspomina Pan Radny w swojej interpelacji
- pisze Stopa.
Jak podkreślają mieszkańcy, wprowadzone rozwiązania, choć nowoczesne i funkcjonalne, nie spełniają swojej roli w kwestii uspokojenia ruchu. Obawiają się, że bez konkretnych działań sytuacja może się pogorszyć, a zagrożenie wypadkami wzrośnie. Dla wielu z nich kwestia bezpieczeństwa, szczególnie w okolicy zamieszkałej przez rodziny z dziećmi, jest priorytetowa. Społeczność Wilkowyi liczy, że ich głos zostanie wysłuchany i władze znajdą skuteczny sposób na rozwiązanie problemu, zanim dojdzie do nieszczęścia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.