Maj, miesiąc kwiatów i zielonych pąków, to również czas, który nieubłaganie przypomina o jednym z najbardziej powszechnych problemów alergicznych – pyleniu roślin. Dla niektórych jest to czas oczekiwany z niecierpliwością jako znak nadejścia ciepłych dni i kwitnącej przyrody. Jednak dla innych, pylenie w maju to czas udręki, kiedy nawet krótki spacer może być nieznośnym wyzwaniem dla tych cierpiących na alergie.
Kalendarz pyleń
Według kalendarza pyleń, w maju najbardziej intensywny będzie Grab, Dąb oraz wszelkie trawy. Te ostatnie będą pylić przez cały maj, przy końcu się nasilą i ich pylenie potrwa aż do połowy sierpnia. Od połowy maja zacznie pylić żyto, które w czerwcu osiągnie wysokie stężenie pyleń. W maju pylić będzie także Wierzba czy Brzoza, lecz ich pylenie określane jest jako niskie w tym okresie.
Rzeszowskie realia
Sprawdziliśmy, ile trzeba oczekiwać do specjalistycznych lekarzy, czyli alergologów i pulmonologów w Rzeszowie.Według informacji przekazanych przez rzecznika prasowego Podkarpackiego oddziału NFZ, Rafała Śliża do poradni alergologicznej średni czas oczekiwania to 102 dni, a dla przypadków pilnych to 25 dni. Najszybciej dostaniemy się w Wojewódzkim zespole Specjalistycznym w Rzeszowie, gdyż tam średnia dla przypadków stabilnych wynosi 39 dni.
W przypadku poradni alergologicznej dla dzieci, czas oczekiwania to 131 dni, a w przypadkach pilnych to 24 dni. Najkrótszy czas oczekiwania jest w Wojewódzkim Zespole Specjalistycznym w Rzeszowie i wynosi 43 dni dla przypadków stabilnych.
Do poradni gruźlicy i chorób płuc średni czas oczekiwania to 59 dni, w przypadkach pilnych to 33 dni. W poradni gruźlicy i chorób płuc dla dzieci, trzeba średnio czekać 47 dni, a w przypadkach nagłych 19 dni.
Warto również zapytać lekarza rodzinnego czy uczestniczy już w „Opiece Koordynowanej”. Opieka koordynowana to wiele możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. Lekarz POZ może zlecić pacjentom badania (w sytuacjach medycznie uzasadnionych), które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty. Leczenie jest oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej (IPOM) i uwzględnia nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą. Opieka koordynowana jest m.in. dla pacjentów ze schorzeniami z zakresu chorób płuc. Na terenie Rzeszowa opiekę w tym zakresie zapewnia 19 placówek POZ
- przekazuje rzecznik Podkarpackiego NFZ, Rafał Śliż.
Uporczywa alergia
Zapytaliśmy Rzeszowian (tych którzy cierpią na alergie) w jaki sposób radzą sobie z tą dolegliwością.
Jadę na tabletkach cały ten okres i raz jest lepiej raz jest gorzej. Dużo zależy od pogody, w dni takie jak ten jest ciężko, bo jest Słońce ciepło, rośliny bardziej pylą. Sytuacja się zmienia, jak na przykład mamy pochmurny dzień. Są chmury, mniej słońca, czasem coś popada to to wszystko, te pyłki opadają
- informuje nas pan Robert, który cierpi na alergię na trawy.
Zaczęłam się odczulać, ale to wiadomo trwa kilka lat. Teraz obecnie zażywam mocne leki, które hamują mi tą alergię. Na pewno jest to bardzo uporczywe, zależy kto ma jakie objawy tej alergii, u mnie to kaszel i katar, który w niektóre dni nawet pomimo tabletek nasila się
- przekazuje Justyna, która już od półtora roku chodzi na odczulanie.
Życzymy dużo wytrwałości dla wszystkich alergików i pamiętajmy wszyscy, aby badać się, chodzić do lekarzy, ponieważ nieleczona alergia prowadzi do astmy!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.