Reklama

Rzeszowski słownik segregacji odpadów komunalnych. Co to takiego i po co?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Rzeszowski słownik segregacji odpadów komunalnych. Co to takiego i po co? - Zdjęcie główne

Rzeszowski słownik segregacji odpadów komunalnych. Co to takiego i po co? | foto Grzegorz Bukała/UM Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Rzeszowie powstał „Słownik segregacji odpadów komunalnych”, który już jest dystrybuowany w przedszkolach, szkołach oraz na osiedlach m.in. przy pomocy spółdzielni mieszkaniowych. Co to takiego i w jakim celu?

Ponad tysiąc rodzajów odpadów komunalnych znajduje się na liście słownika, który ma pomóc mieszkańcom Rzeszowa w poprawnej segregacji śmieci. Przede wszystkim słownik ma uczyć tego, jak prawidłowo segregować odpady i jakie korzyści niesie za sobą segregacja. Oprócz tego zamieszczono w nim również m.in. szczegółowe informacje na temat Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-u.

- Zapoznaliśmy się z nim wnikliwie i muszę przyznać, że informacje są podane w bardzo przystępny sposób. Różne rodzaje odpadów są sklasyfikowane alfabetycznie i do każdego z nich przypisane są informacje, gdzie należy je wyrzucić. Z pewnością będzie pomocny naszym mieszkańcom. Informujemy o nim w korespondencji, zamieściliśmy także link do jego elektronicznej wersji na naszej stronie internetowej – chwali Beata Żmuda ze Spółdzielni Mieszkaniowej Projektant w Rzeszowie.

Pomysł stworzenia "Słownika segregacji odpadów komunalnych" zrodził się podczas wrześniowego pikniku ekologicznego w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Cieplińskiego. 

- To część naszej kampanii ekologicznej. Podczas pikniku rozmawialiśmy sporo na temat segregacji odpadów i recyklingu. Okazało się, że powinniśmy jeszcze dokładniej postawić na edukację w tym zakresie, aby rozwiać wątpliwości wśród mieszkańców i pomóc im w poprawnej segregacji. Nasz słownik trafił już do spółdzielni mieszkaniowych, a Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa pomógł rozesłać go także do szkół. Z jego wykorzystaniem można zorganizować na przykład lekcje poświęcone prawidłowo działającej gospodarce odpadami – mówi Jolanta Kaźmierczak, wiceprezydent Rzeszowa.

Samorządy z każdym rokiem mają obowiązek wyselekcjonować i przetworzyć ich coraz więcej. Już w 2023 roku ma to być 35 procent z ogólnej masy wszystkich odebranych od mieszkańców odpadów. A w kolejnych latach limit wzrośnie aż do 65 procent. W tej sytuacji bardzo ważna jest edukacja, dzięki której mieszkańcy będą efektywniej segregować śmieci.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy