Reklama

Rzeszów wspiera remonty zabytkowych obiektów na terenie miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów wspiera remonty zabytkowych obiektów na terenie miasta - Zdjęcie główne

Rzeszów ogłosił kolejny konkurs na realizację zadania publicznego, tym razem chodzi o zabytki | foto Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W latach 2021-23 z budżetu miasta przeznaczono blisko 450 tysięcy złotych na odnowę zabytkowych obiektów, które znajdują się na terenie Rzeszowa. Odrestaurowano między innymi Kaplicę Św. Huberta na os. Miłocin, Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny czy dwór na os. Słocina.

Każdego roku Rzeszów przeznacza ze swojego budżetu wyznaczoną kwotę pieniędzy na prace konserwatorskie, restauratorskie czy roboty budowlane. W ten sposób stara się dbać o obiekty wpisane do rejestru zabytków. 

Zależy nam na wspieraniu działań właścicieli zabytkowych obiektów. Dzięki przyznawanym przez miasto dotacjom mogą one szybciej odzyskiwać swój dawny blask

– mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Na dotacje wydano blisko 450 tysięcy złotych 

W ciągu ostatnich trzech lat miasto na dotacje przeznaczyło około 450 tysięcy złotych. Dofinansowane zostały m.in. kompleksowe prace remontowo-konserwatorskie budynku Kaplicy Św. Huberta, która znajduje się na os. Miłocin. Kaplica wzniesiona w połowie XVIII w. jako kaplica myśliwska, jest z bez wątpienia jednym z najcenniejszych obiektów architektury powstałym w okresie działań mecenatu Lubomirskich w Rzeszowie. Z budżetu miasta dofinansowano także prace konserwatorskie wysokiej wartości barokowej polichromii ściennej we wnętrzu kaplicy. 

Kaplica Św. Huberta na os. Miłocin, Cerkiew pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli  dawny kościółek Św. Trójcy z ul. Targowej oraz dwór na os. Słocina to zabytkowe obiekty,  których odnowa została dofinansowana z budżetu miasta Rzeszowa w latach 2021-23 kwotą blisko 450 tys. zł

– informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta.

W 2022 roku ogłoszono konkurs na realizację zadania publicznego związanego z zabytkami 

W 2022 roku miasto zdecydowało się zrealizować zadanie pod nazwą „Działania w zakresie ochrony zabytków, opieki nad zabytkami oraz promocji lokalnego zasobu zabytkowego”. W ramach tego zadanie został ogłoszony otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego przez organizacje pozarządowe. Na zrealizowanie przesięwzięcia przeznaczona była kwota w wysokości 60 tysięcy złotych.

Ideą tej nowej inicjatywy jest wsparcie działalności organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony zabytków Rzeszowa i materialnego dziedzictwa miasta oraz popularyzacji wiedzy w tym zakresie

– mówi Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków w Rzeszowie.

W ramach konkursu w roku 2022 dotacje przekazano:

  • Fundacji Rzeszowskiej na realizację zadania pn. Willa Januszów,
  • Stowarzyszeniu Przyjaciół Staromieścia na realizację zadania pn. Staromiejska ścieżka historyczna,
  • Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego na realizację zadania pn. Wystawa
    archeologiczna na wolnym powietrzu „Świat pod stopami” oraz na realizację zadania pn. Ścieżka
    historyczno-przyrodnicza – Osiedle Zwięczyca w Rzeszowie,
  • Fundacji IKS na realizację zadania pn. Rzeszowski szlak modernizmu.

Ogłoszono kolejny konkurs 

Podobne jak w 2022 roku miasto ogłosiło konkurs na realizację zadania publicznego. Aktualnie trwa nabór w ramach otwartego konkursu ofert, który zakończy się w dniu 4 maja 2023 r. Informacje o otwartym konkursie ofert dostępne są pod adresem: Więcej Tutaj. Na ten cel zabezpieczono w budżecie Rzeszowa 60 000 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy