„Indeks Zdrowych Miast”, czyli ranking przygotowywany przez Grupę LUX MED, Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Open Eyes Economy Summit (Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, ma na celu przedstawienie w liczbach jakości życia w 66 polskich miastach na prawach powiatu. Rozdanie nagród w tegorocznej edycji inicjatywy, odbyło się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie, podczas 8. edycji kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit.
Jak się okazuje, Rzeszów wygrał ten ranking w dwóch kategoriach – „Ludność i pokolenia” oraz „Usługi komunalne” (podobnie jak przed rokiem). W pierwszej z nich twórcy zestawienia wzięli pod uwagę wiek ludności danego miasta, wskaźnik feminizacji, saldo migracji, a także bezpośrednią sytuację zdrowotną ludzi (mierzoną relatywną liczbą zgonów). Okazuje się, że najlepsze warunki do życia pod względem wymienionych powyżej wskaźników ma właśnie Rzeszów, który bezpośrednio wyprzedził Żory (woj. śląskie) i Suwałki (woj. podlaskie).
Jak informują autorzy rankingu, sytuacja demograficzna stanowi istotny wymiar w ocenie jakości życia z perspektywy zdrowia w miastach. Sytuacja zdrowotna ludności, struktura wieku, a także zmiany wynikające z procesów migracyjnych stanowią wskaźniki ilustrujące warunki życia i ich potencjalny wpływ na wyniki zdrowotne, a także atrakcyjność lub jej brak w miastach. Skutkiem tego są procesy migracyjne ich wpływ na strukturę ludności.
W wielu miastach wzrasta przeciętny wiek mieszkańców – rośnie udział osób starszych, a co za tym idzie, rosną potrzeby mieszkańców związane z dostępem do usług i wsparcia, których te osoby potrzebują. W tej edycji Indeksu widzimy poprawę wskaźnika związanego z przedwczesnymi zgonami oraz zgonami z powodu nowotworów. W wielu miastach natomiast wzrosła śmiertelność związana z chorobami krążenia – warto zwrócić uwagę na działania ograniczające skutki tej grupy chorób
- podkreśla dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, Prorektorka ds. nauki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
W drugiej zwycięskiej dla Rzeszowa kategorii („Usługi komunalne i społeczne”), badacze wzięli pod uwagę szczególnie usługi, których wpływ na jakość zdrowia mieszkańców jest kluczowy, czyli: usługi wodno-kanalizacyjne, zaopatrzenie w ciepło, gospodarkę odpadami, kulturę fizyczną i sport oraz bezpieczeństwo publiczne. Stolica Podkarpacia zajmując pierwsze miejsce wyprzedziła bezpośrednio Leszno (woj. wielkopolskie) oraz Przemyśl (woj. podkarpackie).
W tegorocznej edycji Indeksu Zdrowych Miast zauważalna jest systematyczna poprawa jakości usług komunalnych i społecznych. Widać to między innymi w usługach wodno-kanalizacyjnych, czego przejawem jest poprawienie jakości wody oraz malejąca liczba awarii sieci. Zwiększa się również liczba dzieci w żłobkach i klubach dziecięcych oraz liczba czytelników bibliotek publicznych, co świadczy o dobrym kierunku rozwoju społeczeństw w polskich miastach. Niepokojące są natomiast statystyki policyjne (szczególnie w zakresie przestępstw kryminalnych i drogowych) oraz wzrost liczby utonięć
- podkreślił dr Jakub Głowacki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (UEK).
Dodajmy, że Rzeszów zajął ponadto piąte miejsce w kategorii „Edukacja”, w której wygrał Kraków, a także siódme miejsce w kategorii „Środowisko”, którą zdominował Sopot.
W ujęciu ogólnym przedstawiającym wszystkie kategorie (Zdrowie, Ludność i pokolenia, Usługi komunalne i społeczne, Edukacja, Mieszkalnictwo, Środowisko, Infrastruktura, Przestrzeń), Rzeszów zajął wysokie 7. miejsce (na 66) ze liczbą punktów wynoszącą 53,4. Zwyciężyła Warszawa (69,3 pkt), przed Bielsko-Białą (68,2 pkt) i Sopotem (66,5 pkt). W czołowej dziesiątce znalazły się jeszcze: Poznań, Gdynia, Białystok, wspomniany już Rzeszów, Świnoujście, Tychy oraz Gdańsk. Na szarym końcu uplasowała się Dąbrowca Górnicza z liczbą zaledwie 16 punktów.
Pełny ranking znajdziecie TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.