reklama
reklama

Futro z rysia na polsko-ukraińskiej granicy. Celnicy udaremnili próbę przemytu Ukraińca [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Krajowa Administracja Skarbowa / Becker1999 / Wikimedia Commons

Futro z rysia na polsko-ukraińskiej granicy. Celnicy udaremnili próbę przemytu Ukraińca [WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

Celnicy udaremnili próbę przemytu futra z rysia | foto Krajowa Administracja Skarbowa / Becker1999 / Wikimedia Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościBardzo nietypowego odkrycia dokonali celnicy w Medyce, którzy na polsko-ukraińskiej granicy udaremnili próbę przemytu futra z rysia rudego.
reklama

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Medyce odkryli futro podczas kontroli pojazdu przekraczającego polsko-ukraińską. W bagażniku pojazdu kierowanego przez 32-letniego obywatela Ukrainy znajdowało się futro z rysia rudego. Zwierzę to jest chronione na mocy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem CITES.

32-latek nie zgłosił przewożonego towaru celnikom, a ponadto nie posiadał dokumentów wymaganych prawem krajowym i międzynarodowym, które umożliwiają przewóz podobnych towarów przez granicę. Ukrainiec został przesłuchany jako świadek w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Następnie futro zostało przekazane do dalszego postępowania prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

reklama

Ryś rudy (Lynx rufus) to drapieżny ssak z rodziny kotowatych, który w naturalnym środowisku występuje w Ameryce Północnej. Jego cechami charakterystycznymi są szarobrązowe futro, bokobrody i czarne pędzelki. Na przednich łapach posiada czarną kratę, a jego ogon jest krótki i ma czarne, poprzeczne pręgi.

Warto zaznaczyć, że przewóz przez granicę Unii Europejskiej oraz handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem może się wiązać z karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jak informuje Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie, przepisy wspomnianej konwencji dotyczą takich przedmiotów jak: trofea, skóry, odzież, koralowce lub muszle, biżuteria, pamiątki, żywność, leki oraz wyroby z kości słoniowej, rogu nosorożca lub drewna.

reklama

Dodajmy, że nie jest to pierwszy przypadek przewozu podobnych towarów przez polsko-ukraińską granicę w tym roku. Celnicy w Medyce wykryli w ostatnich miesiącach nielegalne próby przemytu płaszcza, kurtek oraz obuwia wykonanego ze skór zwierząt zagrożonych wyginięciem.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama