reklama
reklama

Rzeszów chce uniknąć zagrożeń z zagranicy. Dopięto kluczową inwestycję dotyczącą bezpieczeństwa miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów chce uniknąć zagrożeń z zagranicy. Dopięto kluczową inwestycję dotyczącą bezpieczeństwa miasta - Zdjęcie główne

W stolicy Podkarpacia powstało Centrum Operacji Bezpieczeństwa | foto Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRzeszów w ostatnich latach stał się bardzo ważnym miastem z geopolitycznego punktu widzenia. Stolica województwa, które sąsiaduje z opanowaną wojną Ukrainą, zamierza w większym stopniu zabezpieczyć się przed cyberatakami i innymi zagrożeniami.
reklama

W tym celu powstało Centrum Operacji Bezpieczeństwa (ang. Security Operations Center, SOC). W tym miejscu pracować będzie zespół ds. bezpieczeństwa informacji, który stale będzie monitorował stan bezpieczeństwa miasta, a także zapobiegał incydentom związanym z bezpieczeństwem cybernetycznym. Komórka ma działać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Cyberbezpieczeństwo to jedno z najważniejszych wyzwań teraźniejszości. Niezmiernie ważnym jest, że widzą to tez samorządy. SOC w Rzeszowie to połączenie innowacji i nowoczesnego, kompleksowego myślenia o bezpieczeństwie. Projekt ten powinien być inspiracją dla innych samorządów w kraju do podobnych działań i inwestycji

reklama

- powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który pojawił się na konferencji prasowej wraz z prezydentem Rzeszowa Konradem Fijołkiem oraz przedstawicielami ComCERT z grupy Asseco, która wdrożyła nowe rozwiązanie.

Jak poinformował Urząd Miasta Rzeszowa, Centrum Operacji Bezpieczeństwa będzie obejmowało Miejską Sieć Teleinformatyczną, z której poza Urzędem Miasta korzystają m.in. Zarząd Transportu Miejskiego, Miejski Zarząd Dróg oraz Miejska Administracja Targowisk i Parkingów. Warto podkreślić, że jest to pierwsza tego typu scentralizowana jednostka świadcząca usługi monitorowania w Polsce.

Rzeszów w ciągu ostatnich dwóch lat bardzo się zmienił. Poprzez wojnę za naszą wschodnią granicą, stał się miastem w centrum wydarzeń politycznych, miastem strategicznym dla Europy i świata. Przyjeżdżają tu politycy i dyplomaci z całego świata, media, stacjonują żołnierze. Za tymi zmianami i wzrostem znaczenia idzie również ryzyko cyberzagrożeń. Dzięki tej kompleksowo działającej technologii systemy miejskie będą bezpieczniejsze

reklama

- podkreślił prezydent Konrad Fijołek.

Rzeszowski SOC to pierwsze tego typu centrum w Polsce, stworzone na potrzeby kilku podmiotów funkcjonujących w ramach struktury miasta. Wdrożony przez nas system pozwala na monitorowanie ok. 1200 stacji roboczych oraz ponad 320 serwerów wirtualnych znajdujących się w kilku lokalizacjach. Dzięki centralizacji, decyzje dotyczące bezpieczeństwa są podejmowane szybko i efektywnie

- tłumaczy Krzysztof Dyki, Prezes ComCERT z Grupy Asseco. -. Poszczególne zespoły mogą pracować razem, w jednym miejscu, co sprzyja lepszej komunikacji i wymianie informacji.

Koszt Centrum Operacji Bezpieczeństwa sięgnął prawie 10 mln zł. Aż 7 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020).

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama