reklama
reklama

Rzeki o największym potencjale powodziowym w Polsce. Na czele rzeka na Podkarpaciu [LISTA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikimedia Commons / Michał Derela

Rzeki o największym potencjale powodziowym w Polsce. Na czele rzeka na Podkarpaciu [LISTA] - Zdjęcie główne

Rzeki Strwiąż i Solinka na Podkarpaciu | foto Wikimedia Commons / Michał Derela

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW związku z przechodzącą przez południową część naszego kraju powódź, niemalże wszyscy Polacy nerwowo spoglądali na poziom wód w okolicznych rzekach. Dramat na szczęście ominął Podkarpacie, jednak jak się okazuje, rzeki znajdujące się w naszym regionie są wśród tych o najwyższym potencjale powodziowym.
reklama

Listę 22 rzek o największym potencjale powodziowym w Polsce stworzyli naukowcy z Komitetu Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk. Eksperci przeanalizowali dane nie tylko z ostatnich lat, ale także te sięgające nawet 1950 roku. Jak się okazuje, na liście znajdują się dwie rzeki przepływające przez województwo podkarpackie - przekazuje portal Korso24.pl.

Co więcej to właśnie jedna z nich znajdująca się w naszym regionie znajduje się na czele niepokojącego zestawienia. Mowa o rzece Strwiąż na wysokości Krościenka w powiecie bieszczadzkim (gmina Ustrzyki Dolne). Ponadto w zestawieniu na szesnastym miejscu jest rzeka Solinka na wysokości wsi Terka w powicie leskim (gmina Solina).

Do stworzenia listy rzek o najwyższym zagrożeniu powodziowym wykorzystaliśmy dane sięgające 1950 r., które gromadzi Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Najbardziej interesowały nas maksima przepływu, czyli najwyższa obserwowana woda na objętych pomiarami posterunkach wodowskazowych. Dane zostały podzielone na półrocze letnie i zimowe, bo genezy powodzi są różne. Na rzekach nizinnych w dorzeczu Bugu i Narwi dominują powodzie półrocza zimowego związane z roztopami. Natomiast w górach dominują powodzie opadowe, czyli wywołane przez intensywne opady deszczu

reklama

- powiedział o badaniach Polskiej Agencji Prasowej prof. Artur Magnuszewski z Zakładu Hydrologii Uniwersytetu Warszawskiego i członek Komitetu Gospodarki Wodnej PAN.

Mieszkańcy Bieszczad mieszkający zatem niedaleko Strwiąża, a szczególnie Krościenka, powinni być zatem szczególnie wyczuleni na czas, kiedy poziom wody w tej rzece podnosi się na skutek intensywnych opadów deszczu. Czy oznacza to, że biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, Strwiąż może okazać się tykającą bombą?

Możemy jedynie posługiwać się rachunkiem prawdopodobieństwa i nie jesteśmy w stanie powiedzieć, że w najbliższej dekadzie na którejś z tych rzek powodzie będą występowały częściej. Podczas zmian klimatu dynamika procesów meteorologicznych jest większa. Ponieważ każda powódź zaczyna się w atmosferze, jeśli zmienia się klimat i rośnie temperatura atmosfery i oceanów, to ilość wody, jaką masy powietrza są w stanie transportować, wzrasta. I będziemy musieli się mierzyć z tym, że będzie to skutkowało coraz bardziej wydajnymi opadami. A to będzie się przekładało na coraz częstsze powodzie

reklama

- podkreślił przedstawiciel PAN cytowany przez portal naukawpolsce.pl.

Zaznaczył też, że mierząc się z coraz większymi przepływami wody w rzekach, należy wziąć pod lupę stan budowli hydrologicznych zabezpieczających ludność przed powodziami. Mowa tu choćby o zbiornikach retencyjnych, a także wałach przeciwpowodziowych, a także ukształtowaniu terenu. Ważną kwestią jest także budowanie się mieszkańców coraz bliżej cieków wodnych, co w skrajnych sytuacjach może wiązać się z większym zagrożeniem podtopieniami i odczuwaniem skutków powodzi.

Publikacja pełnego opracowania dotyczącego polskich rzek o największym potencjale powodziowym ma się ukazać w najbliższych miesiącach i będzie ona częścią monografii „Gospodarka wodna w Polsce”.

22 rzeki o największy potencjale powodziowym w Polsce

1. Strwiąż (Krościenko, woj. podkarpackie)
2. Biała (Grybów, woj. małopolskie)
3. Soła (Żywiec, woj. śląskie)
4. Dunajec (Nowy Sącz, woj. małopolskie)
5. Biała Lądecka (Żelazno, woj. dolnośląskie)
6. Kamienica (Łabowa, woj. małopolskie)
7. Witka (Ostróżno, woj. dolnośląskie)
8. Wisła (Skoczów, woj. śląskie)
9. Nysa Kłodzka (Kłodzko, woj. dolnośląskie)
10. Sękówka (Gorlice, woj. małopolskie)
11. Biała Lądecka (Lądek Zdrój, woj. dolnośląskie)
12. Brennica (Górki Wielkie, woj. śląskie)
13. Skawa (Wadowice, woj. małopolskie)
14. Dunajec (Czchów, woj. małopolskie)
15. Skawa (Sucha Beskidzka, woj. małopolskie)
16. Solinka (Terka, woj. podkarpackie)
17. Kamienna (Jakuszyce, woj. dolnośląskie)
18. Raba (Proszówki, woj. małopolskie)
19. Wielki Rogoźnik (Ludźmierz, woj. małopolskie)
20. Dunajec (Żabno, woj. małopolskie)
21. Dunajec (Nowy Targ-Kowaniec, woj. małopolskie)
22. Wapienica (Podkępie, woj. śląskie).

reklama

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama