reklama
reklama

Pył z Sahary nad Rzeszowem. Czy jest niebezpieczny dla mieszkańców?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Maciej Prokop

Pył z Sahary nad Rzeszowem. Czy jest niebezpieczny dla mieszkańców? - Zdjęcie główne

Pył pustynny nad Rzeszowem. | foto Maciej Prokop

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ostatnich dniach w Rzeszowie mogliśmy obserwować dziwne, zmętniałe niebo. Na Podkarpacie dotarł drobny pył prosto znad Sahary. Czy jest się czego obawiać?
reklama

 Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym przez Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie, okres gorszej jakości powietrza związany z napływem pyłów z obszaru Sahary został zakończony. 

 

 Nie prognozuje się przekroczenia poziomu informowania dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w dniu 2.04.2024 r. i dniu 3.04.2024 r.

– informuje GIOŚ. 

Gorsza jakość powietrza 

 Jak zauważył w poniedziałek rano prezenter Tomasz Zubilewicz z tvmneteo.pl, część Europy została dotknięta wpływem ciepłych mas powietrza z północnej Afryki.

W niedzielę szczególnie wysokie temperatury odnotowano w Bułgarii, na południu Włoch oraz w Grecji, jednak znaczna ilość ciepłego powietrza dotarła także do Polski - razem z nim przyniosło to również pył znad Sahary.

Na tyle potężny jest ten niż który znajduje się na zachód od Europy, że ściąga on do nas afrykańskie powietrze z pyłem znad Sahary. Mimo, że niebo nad Mazowszem było bezchmurne, ta widzialność była ograniczona. To rzadkie zjawisko w meteorologii, dlatego warto o tym wspomnieć

– informuje Zubilewicz. 

 Foto. Maciej Prokop. Pył saharyjski nad Rzeszowem.

Wpływ powietrza na zdrowie 

 W poniedziałek, 1 kwietnia, mieszkańcy Podkarpacia skusiła możliwość spaceru, korzystając z wolnego dnia od pracy.

Jednakże, gorsza jakość powietrza mogła wpłynąć negatywnie na ich samopoczucie.

Osoby z chorobami serca mogły doświadczać objawów takich jak ból w klatce piersiowej, duszność oraz uczucie znużenia.

Natomiast pacjenci z przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogli zauważyć nasilenie swoich dolegliwości, takich jak kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej oraz zwiększenie częstotliwości ataków astmy. 

 Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych

– informuje GIOŚ.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama