Reklama

Jakość powietrza w Rzeszowie. Miasto kupi i zamontuje dwie stacje pomiarowe w zakresie zanieczyszczeń pyłowych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: powietrze.gov.pl

Jakość powietrza w Rzeszowie. Miasto kupi i zamontuje dwie stacje pomiarowe w zakresie zanieczyszczeń pyłowych  - Zdjęcie główne

Nowe urządzenia do pomiaru powietrza PM2,5 oraz PM10 w Rzeszowie. | foto powietrze.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Rzeszów ogłosiło w lipcu zakup dwóch nowych urządzeń pomiarowych w zakresie zanieczyszczeń pyłowych powietrza. Będą to stacje PM 2,5 oraz PM 10. Jaki jest aktualny stan powietrza w Rzeszowie? Sprawdzamy stan smogu.

Powietrze w Rzeszowie na dzień 12 lipca 2022 jest dobre. Wskaźniki pokazują uśrednione dla Rzeszowa pomiary jakości powietrza, które wynoszą: skażenie PM2.5: 12% normy (3 µg/m³). Skażenie PM10: 15% normy (6 µg/m³).

Tak przedstawia się mapka strony powietrze.gov.pl:

 

 

 

Śmiało zatem możemy wyjść z mieszkania bądź domu i cieszyć się świeżym powietrzem. Jakie są normy czystości powietrza w Polsce?

Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.

Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system Sensor.Community oraz GIOS.

Średnioroczne zanieczyszczenie prezentuje się następująco: (źródło: Ongeo.pl)

Nowe urządzenia pomiarowe PM 2,5 i PM 10 dla Rzeszowa

Powietrze mierzy się za pomocą dwóch urządzeń pomiarowych - PM 2,5 oraz PM 10. Miasto Rzeszów zdecydowało się na zakup nowych urządzeń tej kategorii. W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska prowadzone są pomiary pyłu zawieszonego PM10 o średnicach cząstek do 10 µm oraz PM2,5 o średnicach cząstek do 2,5 µm. Pył PM2,5 jest zatem drobniejszą frakcją pyłu PM10 i wchodzi w jego skład.

Na jakość informacji o stężeniu pyłu zawieszonego decydujący wpływ ma metodyka prowadzenia pomiarów i związana z nią niepewność pomiarowa, kompletność serii pomiarowych oraz lokalizacja stanowisk pomiarowych. 

Inspekcja Ochrony Środowiska bada zawartość pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 w powietrzu  stosując dwie uzupełniające się metody:

- metodę grawimetryczną (referencyjną), która jest uznana i stosowana na świecie jako najbardziej precyzyjna metoda pomiaru

- metodę automatyczną, posiadającą wykazaną równoważność do metody referencyjnej. Więcej przeczytamy na rządowej stronie powietrze.gios.gov.pl 

Tak wyglądają wspomniane urządzenia:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy