reklama
reklama

Profesor Andrzej Urbanik z tytułem Zasłużony dla Miasta Rzeszowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tadeusz Poźniak

Profesor Andrzej Urbanik z tytułem Zasłużony dla Miasta Rzeszowa - Zdjęcie główne

Na zdjęciu profesor Andrzej Urbanik. | foto Tadeusz Poźniak

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Rzeszowa zapadnie decyzja o uhonorowaniu tytułem Zasłużonego dla Miasta Rzeszowa profesora Andrzeja Urbanika - profesora nauk medycznych, który od lat współpracuje z rzeszowskim środowiskiem radiologicznym, wspierając jego działania i rozwój.
reklama

Profesor Andrzej Urbanik w 2013 roku utworzył na Uniwersytecie Rzeszowskim nowy kierunek studiów na Wydziale Medycznym - Elektroradiologia. Dzięki osobistym staraniom zostały utworzone trzy pracownie radiologiczne, wyposażone w aparaty rentgenowskie, system do radiografii cyfrowej pośredniej i fantom, a także pracownie densytometrii oraz modelowania medycznego. W ten sposób udało się stworzyć jedyny w Polsce taki zespół dydaktyczno-uniwersytecki dla elektroradiologii, unikatowy nawet w skali europejskiej.

Najlepsza elektroradiologia w Polsce

Profesor Urbanik sprawuje opiekę i nadzór naukowy nad Studenckim Kołem Naukowym „Młoda Elektroradiologia”, które corocznie od 2017 roku zdobywa nagrodę Polskiego Towarzystwa Elektroradiologii jako najlepsze Studenckie Koło Naukowe w dziedzinie elektroradiologii w Polsce.

W Rzeszowie co roku odbywają się imprez naukowo-szkoleniowych dla studentów (Młoda Elektroradiologia) oraz dla techników elektroradiologii i inżynierów medycznych (Radiologia Wspólna Sprawa), co także jest zasługą profesora Urbanika. Za sprawą profesora, elektroradiologia na Uniwersytecie Rzeszowski weszła na bardzo wysoki poziom. 

Wybitny specjalista radiolog

Andrzej Urbanik urodził się 4 września 1953 roku. Studia wyższe ukończył w 1978 roku na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, a następnie rozpoczął pracę w Katedrze Radiologii Akademii Medycznej w Krakowie, a także Zakładzie Radiologii Szpitala Klinicznego w Krakowie. W roku 1998 został kierownikiem Katedry Radiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz kierownikiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Pomimo pracy w innym mieście, cały czas utrzymywał kontakty z Rzeszowem poprzez zaangażowanie w szkolenie kadry lekarskiej w dziedzinie radiologii oraz nadzór naukowy.

Dzięki profesorowi udało się stworzyć jedyny w Polsce taki zespół dydaktycznouniwersytecki dla elektroradiologii, unikatowy nawet w skali europejskiej. Aktualnie, po 10 latach profesor zainicjował unowocześnienie jednostki, której nowe otwarcie zaplanowano w styczniu 2024 r..

- Prof. Urbanik zainicjował na Uniwersytecie Rzeszowskim prowadzenie projektów naukowych z zakresu diagnostyki obrazowej. Na podstawie wyników jego badań Uniwersytet Rzeszowski podpisał umowę z elitarną jednostką Grom na kompleksową diagnostykę żołnierzy, jako pierwsze tego rodzaju badania w Polsce

- czytamy w uchwale.

Centrum Multimedialne

Prof. Urbanik zadeklarował przekazanie unikalnego zbioru sprzętu radiologicznego na potrzeby stworzenia w Rzeszowie centrum multimedialnego (byłaby to jedyna taka placówka w Polsce) a obecnie utworzył mini-muzeum na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zadeklarował również przekazanie kolekcji aparatów fotograficznych dla Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, a odpowiednia ekspozycja zostanie zorganizowana po zakończeniu remontu.

Profesor Urbanik to wybitny specjalista w dziedzinie radiologii, autor ponad 350 prac naukowych, promotor 24 prac doktorskich i opiekun 5 przewodów habilitacyjnych. Czterech „jego” habilitantów uzyskało już tytuł profesora. Laureat licznych nagród, także międzynarodowych, z dziedziny radiologii.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama