Reklama

Poseł propagował komunizm i kierował groźby karalne? Zawiadomienie do prokuratury po sesji Rady Miasta Rzeszowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wiesław Buż - Poseł na Sejm RP Facebook

Poseł propagował komunizm i kierował groźby karalne? Zawiadomienie do prokuratury po sesji Rady Miasta Rzeszowa - Zdjęcie główne

Poseł propagował komunizm i kierował groźby karalne? | foto Wiesław Buż - Poseł na Sejm RP Facebook

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po kwietniowej sesji rady miasto zawrzało. Do Prokuratury Rejnowej dla miasta Rzeszów wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez posła Wiesława Buża. Prezes Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia - Marcin Maruszak uważa, że poseł dopuścił się propagowania komunizmu i kierowania gróźb karalnych wobec zwolenników wyburzenia Pomnika Czynu Rewolucyjnego.

Posłowi zarzuca się propagowanie komunizmu i kierowanie gróźb karalnych wobec zwolenników wyburzenia Pomnika Czynu Rewolucyjnego podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa z dnia 25 kwietnia 2023 roku. W uzasadnieniu czytamy, że poseł Buż miał starać się przekonać radnych do "pozostawienia w przestrzeni publicznej miasta pomnika, posługując się sformułowaniami sprzecznymi z prawdą historyczną na temat totalitarnego państwa komunistycznego, jaką była Rzeczpospolita Polska Ludowa (PRL) i wypowiadając groźby karalne wobec osób mających inne poglądy". 

W uzasadnieniu czytamy dalej: 

- Zakłamując prawdę historyczną, poseł propagował w swojej wypowiedzi m.in. okres funkcjonowania systemu komunistycznego w Polsce. Przekonywał, że pomnik ten "stanowi podziękowanie za pracę na rzecz odbudowy kraju i województwa oraz jego stolicy", oraz że "znajdujące się na pomniku osoby chłopa, robotnika i żołnierza są symbolem ciężkiej pracy nie dla sowieckiej rewolucji, tylko dla Polski". 

Poseł Buż stwierdził także, że "pomnik pokazuje dorobek osób, które dla wolności i rozwoju poniosły ogromne poświęcenie i teraz zasługują na pamięć i szacunek" oraz że w ten sposób "chciano upamiętnić czas rozwoju cywilizacyjnego regionu". 

"Buż posługiwał się kłamstwem historycznym"

Jak się okazuje, z oficjalnych dokumentów Wojewódzkiego Komitetu Budowy Pomnika Czynu Rewolucyjnego oraz wydawanych przez PZPR broszur propagandowych na temat pomnika wyraźnie wynika, że pomnik ten nie jest żadnym hołdem złożonym dla ciężkiej pracy chłopa, robotnika i żołnierza na rzecz rozwoju cywilizacyjnego regionu, lecz upamiętnia jedynie tych, którzy byli czynnie zaangażowani w ideę światowej rewolucji komunistycznej tj. budowę totalitarnego ustroju komunistycznego. 

Z uzasadnienia wynika, że wbrew temu, co mówi poseł Buż, Pomnik Czynu Rewolucyjnego nie jest hołdem złożonym całemu społeczeństwu, a hołdem złożonym polskim rewolucjonistom, czynnie zaangażowanym w budowę reżimu komunistycznego w Polsce oraz ich "ciężkiej pracy" w postaci donosów, morderstw, tortur, kradzieży i setek tysięcy uwięzionych polskich patriotów.

- Poseł Buż posiłkował się również kłamstwem historycznym. Stwierdził, że na terenie Rzeszowa przed wojną "nie było żadnych zakładów pracy" i że to właśnie w PRL-u zbudowano Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjngo i Zelmer. Stoi to w oczywistej sprzeczności z faktami historycznymi, gdyż oba wymienione zakłady zostały zbudowane i zmodernizowane w okresie dwudziestolecia międzywojennego w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego. 

- twierdzi Marcin Maruszak w uzasadnieniu dla prokuratury. 

"Poseł podczas sesji Rady Miasta Rzeszowa świadomie propagował totalitarny system komunistyczny"

Czytając dalej w uzasadnieniu, według Maruszczaka poseł Wiesław Buż dopuścił się przestępstwa z art. 190 kodeksu karnego w postaci groźby karalnej skierowanej wyraźnie przeciwko grupie mieszkańców Rzeszowa i działaczy społecznych działających na rzecz zburzenia pomnika.

Poseł Buż podczas sesji stwierdził - "Pamiętajcie, że na pomniku jest chłop, robotnik, żołnierz i bogini wolności lub zwycięstwa, jak kto woli, a to są wiecznie żywe postacie i nieodłączne symbole kultury i dorobku oraz walki o wolność i demokrację. To pradziadowie i ojcowie. Kto przeciw nim podniesie rękę, to może ją stracić" - słowa te wywołały na sali obrad liczne głosy sprzeciwu. Według nadawcy zawiadomienia, poseł dopuścił się groźby karalnej w stylu wystąpienia premiera rządu PRL Józefa Cyrankiewicza, stanowiąca oczywistą groźbę skierowaną do domagających się swoich praw robotników, biorących udział w protestach ulicznych na terenie Poznania w czerwcu 1956 roku. 

"Biorąc pod uwagę, że poseł Buż jest byłym działaczem komunistycznej PZPR i postkomunistycznego SLD, należy jednocześnie stwierdzić, że użył tej parafrazy w sposób celowy i z premedytacją, chcąc w ten sposób zastraszyć ludzi, którzy mają odmienny od niego i jego środowiska pogląd na temat rzeczowego pomnika. Wypowiedź ta - groźba, miała wyraźnie i ewidentnie na celu wywołać strach i obawę u przeciwników pomnika. - czytamy na koniec uzasadnienia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy