W ostatnich latach trwały bardzo intensywne rozmowy na temat przyszłości pomnika. Część samorządowców, jak i mieszkańców Rzeszowa chcą wyburzenia monumentu, natomiast inni postulują o zostawieniu go tam, gdzie stoi.
Trzeba zaznaczyć istotny fakt, że działka, na której stoi pomnik należy do klasztoru ojców Bernardynów, a tym samym pomnik również. Problemy z pomnikiem pojawiły się już w tamtym roku, kiedy plac pod pomnikiem został ogrodzony płotem. To wszystko dlatego, że Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego stwierdził niezadawalający stan pomnika. W związku z tym, nałożył na właścicieli działki (ojców Bernardynów) obowiązek jego naprawy. Kost takiej rewitalizacji byłby ogromny, a zakon nie mógł sobie pozwolić na takie inwestycje.
Przyszłość pomnika
Zarząd ojców Bernardynów podjął 7 czerwca decyzję o dalszych losach jednego z bardziej charakterystycznych monumentów w Rzeszowie.Ojciec Alojzy Garbarz, rzecznik prasowy zakonu ojców Bernardynów poinformował, że została podjęta decyzja o nieodpłatnym przekazaniu rzeszowskiego Pomnika Czynu Rewolucyjnego, Stowarzyszeniu Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia.
Pomnik został postawiony przez władze PRL na terenie dawnego ogrodu klasztornego, zawłaszczonego w latach powojennych, w czasie komunistycznych rządów. Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia reprezentuje mieszkańców miasta i środowiska, które wówczas stawały w obronie klasztoru. Decyzja ta wynika więc ze sprawiedliwości oraz szacunku dla osób zaangażowanych w pomoc
- czytamy w treści uzasadnienia decyzji.
Spór wobec pomnika w ostatnich latach coraz bardziej narastał na podłożu polityczno – ideologiczny.
Bernardyni przekazują, że nie chcą być stroną takim konflikcie, ponieważ nie to należy do ich misji. Dodatkowo przekazują, że zakon nie dysponuje środkami potrzebnymi do odnowienia, czy wyburzenia pomnika.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.