reklama
reklama

„Klon Mateusz” został pomnikiem przyrody. Każdy rzeszowianin zna to drzewo [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

„Klon Mateusz” został pomnikiem przyrody. Każdy rzeszowianin zna to drzewo [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

"Klon Mateusz" został uznany pomnikiem przyrody | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Rzeszów zyskał nowy pomnik przyrody, którym został klon zwyczajny przy Alei Pod Kasztanami. Drzewo, które wielu rzeszowian mija niemal codziennie otrzymało imię Mateusz. Skąd taki wybór?
reklama

Rada Miasta Rzeszowa uchwaliła podczas ostatniej sesji, że znany rzeszowianom klon zwyczajny (Acer platanoides) usytuowany przy Alei Pod Kasztanami, zyska miano „pomnika przyrody”. Radni pozytywnie odnieśli się więc do wniosku Fundacji Będzie Dziko, która była pomysłodawcą tej idei. Warto wspomnieć, że fundacja ta stworzyła wcześniej „Szlak drzew pomnikowych w Rzeszowie”, o którym pisaliśmy niedawno.

Działacze fundacji zaproponowali, aby klon zwyczajny usytuowany naprzeciwko willi secesyjnych przy Al. Pod Kasztanami, a także niedaleko fosy i Zamku Lubomirskich, nosił imię Mateusz. Wybór ten nie był przypadkowy, ponieważ ma być to upamiętnienie znanego rzeszowskiego architekta, Mateusza Tadeusza Tekielskiego (zmarłego w 1917 r.), który zaprojektował kilka willi znajdujących się aktualnie właśnie we wspomnianej okolicy. Także i ten pomysł został przyjęty przez radnych Miasta Rzeszowa w formie uchwały.

Wspomniany klon to charakterystyczne drzewo pochylające się w kierunku zamkowej fosy, które zna zapewne każdy rzeszowianin. Obwód jego pnia sięga 340 centymetrów, a wysokość 21 metrów. Rozpiętość korony drzewa w kierunku północ – południe wynosi 22 metry, a wschód zachód – 16 metrów. Według informacji przekazanych przez Radę Miasta Rzeszowa, klon jest w dobrej kondycji zdrowotnej i nie posiada symptomów wskazujących na osłabienie jego witalności.

A czym właściwie są „pomniki przyrody”? Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, pomnikami przyrody definiuje się: pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów. Mogą to być: okazałych rozmiarów drzewa, krzewy, źródła, wodospady, skałki, jary, głazy narzutowe, czy jaskinie.

Zostanie pomnikiem przyrody to dla danego obiektu spory przywilej. W przypadku drzewa zabrania się niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu. Dopuszcza się jedynie wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i zabezpieczających koronę drzewa, a także zabezpieczanie ubytków i ran powierzchniowych pnia. Zabronione jest także wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu, z wyjątkiem prac związanych z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym albo budową, odbudową, utrzymywaniem, remontem lub naprawą urządzeń wodnych. W otoczeniu drzewa nie można również uszkadzać lub zanieczyszczać gleby, a także umieszczać tablic reklamowych.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Rzeszowa, nadzór nad pomnikiem przyrody sprawuje Prezydent Miasta Rzeszowa.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama