Reklama

Polacy pójdą do wojska? Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie odpowiada

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Polacy pójdą do wojska? Wojskowe Centrum Rekrutacji w Rzeszowie odpowiada - Zdjęcie główne

WCR w Rzeszowie komentuje głośne zamieszanie w opinii publicznej | foto gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji odniosło się do ostatnich głośnych doniesień odnośnie powołań do odbycia przeszkolenia wojskowego dla osób, które na komisji wojskowej otrzymały kategorię "A", czyli należą do tak zwanej rezerwy pasywnej.

O powołaniach na ćwiczenia zrobiło się głośno po tym, jak jeden z mężczyzn nagłośnił swoją sprawę. Mężczyzna z Sieradza twierdzi, że dostał wezwanie z Wojskowego Centrum Rekrutacji. Kiedy stawił się w jednostce, usłyszał, że musi odbyć ćwiczenia wojskowe, które rozpoczną się 27 marca 2023 roku i zakończą za 33 dni. - pisała Wirtualna Polska. 

Polacy zaczęli zastanawiać się, czy do ich domów przyjdzie powołanie do wojska. W sieci momentalnie pojawiła się informacja, że w 2023 roku powołania na ćwiczenia wojskowe będą głównie dotyczyć osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne. Oznacza to, że " na ćwiczenia wojskowe powoływane są osoby z pasywnej rezerwy, które mają uregulowany stosunek do służby wojskowej, nie pełnią innego rodzaju służby wojskowej oraz nie ukończyły 55. roku życia".

- Powołując na ćwiczenia osoby z pasywnej rezerwy, w niewielkim stopniu sięgamy po potencjał osób, które posiadają pożądane, przydatne kwalifikacje na potrzeby Wojsko Polskie, a nie odbyły wcześniej szkolenia wojskowego" – czytamy w komunikacie.

"Każdy, kto przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa, przechodzi do rezerwy pasywnej"

Ćwiczenia wojskowe mogą być: jednodniowe, krótkotrwałe – trwające nieprzerwanie do 30 dni; długotrwałe - trwające nieprzerwanie do 90 dni; rotacyjne – trwające łącznie do 30 dni i odbywane z przerwami w określonych dniach w ciągu danego roku kalendarzowego.

- W 2023r. powołania na ćwiczenia wojskowe będą dotyczyły głównie osób, którym zostały nadane przydziały mobilizacyjne. Liczba „do 200 tysięcy” powoływanych na ćwiczenia, w porównaniu z 2022 rokiem, nie zmieniła się i nie oznacza ona bezwzględnej realizacji. W praktyce każdy, kto przeszedł kwalifikację wojskową i została mu nadana kategoria wojskowa, przechodzi do rezerwy pasywnej. 

- informuje Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji

- Wezwanie do WCR nie jest jednoznaczne z wydaniem decyzji o powołaniu na ćwiczenie. Dopiero po upewnieniu się że wytypowana osoba spełnia warunki powołania, jest wydawana decyzja o powołaniu na ćwiczenia.

- dodaje CWCR.

WCR Rzeszów 

Jak udało nam się ustalić, Wojskowe Centrum Rekrutacji nie planuje w najbliższym czasie wzywać na szkolenia rezerwę pasywną bez przysięgi, czyli ludzi, którzy nie mieli nic wspólnego z wojskiem. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy