Reklama

Podatek od psa w Rzeszowie. Na jaki wpływ do budżetu liczy urząd miasta?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Podatek od psa w Rzeszowie. Na jaki wpływ do budżetu liczy urząd miasta? - Zdjęcie główne

Na jaki wpływ do budżetu liczy urząd miasta z podatku od psów? | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W projekcie uchwały możemy przeczytać, że Rada Miasta Rzeszowa zamierza wprowadzić opłatę od osób fizycznych posiadających psy. Oznacza to, że na terenie Gminy Miasta Rzeszów będziemy płacić za posiadanie psa - 60 zł od każdego pupila. - Z naszych szacunków wynika, że w Rzeszowie jest około 25 tysięcy psów. Na tej podstawie zakładamy, że wpływy z podatku w przyszłym roku miałyby wynieść około 1,5 mln zł - informuje UM.

Na najbliższej sesji rady miasta pojawił się projekt uchwały, który wprowadzi opłatę za posiadanie psa. Obowiązek ten został w Rzeszowie zniesiony 13 lat temu, ale ma wrócić. Już niedługo o tym, że w naszym mieszkaniu zamieszkał czworonóg, będziemy informować urząd miasta.

O projekcie uchwały pisaliśmy TUTAJ

- Z naszych szacunków wynika, że w Rzeszowie jest około 25 tysięcy psów. Na tej podstawie zakładamy, że wpływy z podatku w przyszłym roku miałyby wynieść około 1,5 mln zł. O wprowadzeniu opłaty, jeżeli oczywiście radni przyjmą uchwałę, będziemy informować różnymi kanałami, m.in. poprzez nasze strony internetowe, media społecznościowe, a także poprzez lokalne media. Skorzystamy także z możliwości wywieszania informacji m.in. w budynkach zarządzanych przez nasz MZBM.

- informuje Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

- Co do egzekwowania opłat, liczymy, że mieszkańcy będą ją wnosić. Chciałbym zaznaczyć, że pieniądze uzyskane z tego tytułu pozwolą miastu w odpowiedni sposób dbać i inwestować w infrastrukturę przeznaczoną dla czworonogów – mam na myśli m.in. psie parki. Sporym obciążeniem jest także obsługa koszy na psie odchody. W trudnej sytuacji finansowej miasta, wynikającej m.in. ze zmian podatkowych na szczeblu centralnym, przygotowując budżet planując kolejne inwestycje taki krok musieliśmy poczynić. 

- dodaje Gubernat.

- Z naszych wyliczeń wynika, że wzrost płacy minimalnej dla pracowników od nowego roku obciąży budżet Rzeszowa na poziomie około 9 mln zł. Mamy także do czynienia ze wzrostem kosztów obsługi długu, wynikającym m.in. ze wzrostu stóp procentowych. W przyszłym roku to dla budżetu Rzeszowa obciążenie dodatkową kwotą 31 mln zł, podczas gdy wpływy z podatku PIT w stosunku do tego roku będą niższe o około 15,5 mln zł. - zakończył. 

Uchwała wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. i podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Podatek od psa nie obowiązuje w Rzeszowie od 2009 roku. Wtedy też radni zdecydowali o jego zniesieniu. Mieszkańcy płacili wówczas 36 zł od każdego przyjaciela rodziny. 

W Rzeszowie jest 350 koszy na psie odchody. Rocznie ich obsługa i opróżnianie kosztują ponad 55 tysięcy złotych. Zakup tych koszy kosztował ponad 20 tysięcy złotych, a utrzymanie psich wybiegów rocznie kosztuje około 27 tys. zł. Na ten koszt składają się koszty koszenia trawy oraz naprawy infrastruktury i urządzeń znajdujących się na tych placach. Budowa psich wybiegów kosztowała miasto: w 2018 roku – 98,3 tys. zł, w 2019 roku – 137 tys. zł, w 2022 roku – 333 tys. zł. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy