reklama

Pierwszy w Polsce i na świecie Bank Pszczeli działa w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Urząd Miasta Rzeszowa

Pierwszy w Polsce i na świecie Bank Pszczeli działa w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Pomysłodawcy Banku Pszczelego | foto Urząd Miasta Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Bank Pszczeli znajduje się na dachu Galerii Rzeszów. Jego pomysłodawcami są dwaj bracia – Maciej i Rafał Szelowie. Gdy w 2018 roku w ich pasiece w Chmielniku wytruto prawie 2,5 mln pszczół z 66 rodzin, postanowili działać.
reklama

Moje wszystkie pszczoły przestały latać w ciągu kilku godzin i jest to trudne i traumatyczne przeżycie, kiedy nagle coś czemu poświęca się czas, opiekę, co daje utrzymanie dla rodziny – nagle przestaje latać. Tworząc ten Bank chcemy, żeby pszczelarzom, którzy staną w obliczu wytrucia swoich pasiek nie było trudno

– opowiada pan Maciej.

Bank jest gotów pomóc pszczelarzom z całej Polski, przekazując do 70 pszczelich rodzin o łącznej wartości 140 000 złotych. Bracia robią to całkowicie bezinteresownie i nieodpłatnie. Na wsparcie może liczyć każdy pszczelarz, który posiada udokumentowane zniszczenia.

Bank pszczeli przekazuje pomoc poszkodowanym pszczelarzom w wysokości do 20% utraconych pszczół. Są to zawsze przypadki zweryfikowane, na bazie dostarczonych dokumentów i dowodów. Staramy się pomagać pszczelarzom i wskazywać im drogę. Jesteśmy otwarci na rozmowy, jesteśmy otwarci na współpracę i jesteśmy zdeterminowani do tego, by Bank Pszczeli stał się stałym punktem krajobrazu polskiego i światowego pszczelarstwa

– mówi Maciej Szela.

Działania braci Szelów wspiera samorząd Rzeszowa. Prezydent Miasta Rzeszowa Kondrat Fiołek przyznał, że jest bardzo dumny z tego projektu.

Miasto wspiera pszczoły poprzez zazielenianie terenów oraz obsadzane ich roślinami miododajnymi. Zaprzestano stosowania chemicznych oprysków na komary, które szkodzą owadom, a w zamian tego na budynkach spółdzielczych montowane są budki dla jerzyków, które w ciągu doby potrafią złowić nawet 20 000 komarów.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama