reklama
reklama

Oszuści znowu w akcji. Podają się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Oszuści znowu w akcji. Podają się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości - Zdjęcie główne

Oszuści podają się za funkcjonariuszy policji | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW ostatnim czasie nasiliły się próby wyłudzeń oszustów, którzy podają się za funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed niebezpieczeństwem?
reklama

Do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dotarły w ostatnich dniach sygnały związane z próbami oszustw i wyłudzeń. Jak się okazuje, przestępcy dzwonią do losowo wybranych osób z numerów telefonu należących właśnie do tej jednostki polskiej policji. Numery telefonu zaczynają się prefiksem 47 i mogą sprawiać wrażenie autentycznych.

Przestępcy podszywając się pod policjantów CBZC informują rozmówców, że ich pieniądze zgromadzone na koncie są zagrożone. Mając w posiadaniu dane pochodzące z wycieków, potrafią uwiarygadniać swój przekaz informacjami o nas m.in. imię i nazwisko czy znajomość naszego adresu email. Bądźcie ostrożni, nie przekazujcie obcym pieniędzy oraz informacji o sobie. Pamiętajcie, że oszuści mogą posługiwać się również innymi legendami. Każdą podejrzaną rozmowę telefoniczną należy jak najszybciej zakończyć

reklama

- ostrzega CBZP.

Oszuści wyłudzają w ten sposób pieniądze od pokrzywdzonych osób, nakłaniają do przekazywania poufnych informacji osobistych lub zainstalowania szkodliwych aplikacji w telefonach. Jeśli ktoś nabierze się na podstęp, może stracić w ten sposób pieniądze.

reklama

Apelujemy o szczególną ostrożność w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za funkcjonariuszy różnych służb lub proponującymi świadczenie usług finansowych, lub bankowych. Bezwzględnie należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Nie należy ulegać namowom rozmówcy z prośbą o wykonywanie jakichkolwiek przelewów, czy podawanie kodów do autoryzacji przelewów bankowych

- poinformowała policja.

Aby nie zostać ofiarą oszustwa, należy przestrzegać ważnych zasad, które powinniśmy nie tylko znać osobiście, ale też przekazać bliskim, szczególnie w podeszłym wieku. Trzeba pamiętać, że funkcjonariusze nigdy nie informują o przebiegu prowadzonych postępowań i tajnych akcji. Czerwona lampka powinna nam się zapalić wówczas, gdy rozmówcy proszą nas o wykonanie przelewów lub podanie numerów autoryzacyjnych do kont bankowych. Wówczas od razu powinniśmy powiadomić policję. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność podczas odpowiadania na SMS-y i powstrzymać się od klikania podejrzanych linków.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama