Dotychczas odbyło się już cztery edycje tego wydarzenia. Akademię ProtoLab z sukcesem ukończyło ponad 100 uczestników. Znaczna część z nich to uczniowie i studenci, którzy pod bacznym okiem swoich mentorów pracowali nad własnymi koncepcjami projektowymi.
Projekty stają się faktem
Jedną z takich osób jest Damian Kobyliński, student Politechniki Rzeszowskiej i uczestnik pierwszejedycji programu.Damian wraz z zespołem opracował projekt MyVolunteer. Jest to platforma łącząca ze sobą osoby oraz firmy potrzebujące pomocy wolontariuszy z grupą ochotników zarejestrowanych na platformie.
Po zakończeniu Akademii zaangażowałem się w inny projekt, wykorzystując zdobyte w programie umiejętności. To właśnie m.in. dzięki tym kompetencjom, wraz z zespołem ze szkoły średniej zdobyłem wyróżnienie jako laureat konkursu Explory 2022. Obecnie udzielam się w działania Koła Naukowego Machine Learning, biorę udział w hackathonach
- mówi Damian Kobyliński.
Praca odbywa się pod okiem mentorów
Jedną z osób nadzorujących pracę młodych zdolnych jest Krystian Cisek (mentor V edycji Akademii ProtoLab). Jeszcze rok temu był on uczestnikiem programu, dziś stał się mentorem. Jego zespół opracował wówczas projekt, który ma udostępniać grupie interesariuszy (w szczególności: organizacjom rządowym i pozarządowym, przedsiębiorcom, klientom indywidualnym) dane opisujące bieżący stan zanieczyszczenia powietrza wykorzystując przy tym obrazowanie satelitarne.
Udział w drugiej edycji Akademii ProtoLab w tematyce lotnictwa i kosmonautyki był dla mnie inspirującym przeżyciem. Miałem szansę poznać doświadczenia ludzi, którzy - tak jak ja wtedy - studiowali na Politechnice, a dziś pracują w branży lotniczej i swoim wkładem przyczyniają się do rozwoju tych gałęzi techniki. Doświadczenia z Akademii pomogły mi uwierzyć, że ja też mogę w przyszłości pracować nad dużymi i ważnymi projektami. Dziś, już jako absolwent Politechniki jestem inżynierem ds. oprogramowania w Boeing AvionX i wraz z zespołem tworzę oprogramowanie, które ma zastosowanie w samolotach pasażerskich
- mówi Krystian Cisek.
Absolwenci, ktorzy stworzyli coś nowego
Wśród absolwentów ostatniej edycji Akademii znaleźli się Weronika Giza i Jakub Szela. Są oni twórcami aplikacji o charakterze edukacyjnym i komercyjnym. Pierwsz z nich to aplikacja (LEAF), która polega na nauce różnych gatunków drzew i liści. Jej głownym przesłaniem jest nauka poprzez korzystanie z zasobów nowych technologii. Natomiast aplikacja PINE doaje możliwość szybkiego wykrywania i reagowania w sytuacjach zagrożenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.