reklama
reklama

Obiekty z epoki żelaza znalezione podczas budowy Wisłokostrady w Rzeszowie. Czy wpłynie to na inwestycję? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Obiekty z epoki żelaza znalezione podczas budowy Wisłokostrady w Rzeszowie. Czy wpłynie to na inwestycję? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

W Rzeszowie trwa budowa Wisłokostrady | foto Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPodczas trwającej budowy Wisłokostrady w Rzeszowie, archeolodzy odkryli ślady osadnicze kultury przeworskiej z epoki żelaza. Prezydent miasta Konrad Fijołek zapewnił jednak, że prace nie zostaną z tego powodu opóźnione.
reklama

Jak podkreśla Urząd Miasta Rzeszowa, badania archeologiczne są podczas inwestycji drogowych standardową procedurą. Odkrycie podczas prac ziemnych mogło być jednak sporym zaskoczeniem. Okazuje się, że archeolodzy udokumentowali znalezienie około 100 obiektów, które pochodzą zarówno z czasów nowożytnych, jak i starożytnych.

Najciekawsze znaleziska pochodzą z przeworskiej kultury epoki żelaza, która jest datowana od III wieku przed naszą erą do V wieku naszej ery. Sama nazwa „kultura przeworska” pochodzi od miasta Przeworsk leżącego niedaleko wsi Gać, w której znaleziono starożytne cmentarzysko.

W obiektach archeologicznych znajduje się liczny ruchomy materiał zabytkowy, głównie w postaci fragmentów naczyń ceramicznych. Zadokumentowane obiekty archeologiczne to: duże jamy, dołki posłupowe oraz obiekty, których funkcję wstępnie określono jako paleniska

reklama

- mówi Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

W związku z odkryciem, można było zacząć obawiać się o opóźnienia w pracach związanych z budową Wisłokostrady. Jak podkreśla jednak prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, póki co inwestycja przebiega według ustalonego harmonogramu.

Prace idą zgodnie z planem. Droga za 169 mln złotych w końcu powstaje i wszystko wskazuje na to, że kierowcy skorzystają z niej w terminie. Wykonawca ma na jej wykonanie 32 miesiące od wbicia łopaty, czyli od września 2023 roku

- zaznacza włodarz stolicy Podkarpacia.

Przypomnijmy, że powstająca Wisłokostrada połączy aleję Tadeusza Rejtana z ulicą Ciepłowniczą oraz ul. Generała Stanisława Maczka. Stamtąd trasa poprowadzi do skrzyżowania ul. Lubelskiej z al. Wyzwolenia. Głównym założeniem tej inwestycji będzie odciążenie z ruchu samochodowego centrum miasta, a także ważnych arterii drogowych w Rzeszowie, takich jak rondo Pobitno czy al. Józefa Piłsudskiego. Jedną z części tego przedsięwzięcia będzie również budowa nowego mostu przez Wisłok w ciągu ul. Ciepłowniczej. Zastąpi on most Załęski.

reklama

Według aktualnych informacji, cała trasa ma być przejezdna w 2026 roku. Budową drogi zajmuje się konsorcjum dwóch firm: Antex II z Lubyczy Królewskiej oraz Wysowa Mosty ze Stanisławowa Pierwszego.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama