reklama

Nowy dworzec PKS w Rzeszowie. Są plany, wizualizacje i zagraniczny inwestor [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa opublikowało 12 kwietnia projekt planu zagospodarowania terenu pod nowy, odmieniony dworzec PKS w Rzeszowie. Nie od dziś wiadomo, że to miejsce aż prosi się o remont i wręcz odstrasza swoim wyglądem. Wizualizacje wyglądają imponująco.
reklama

Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa opublikowało uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dworca PKS w Rzeszowie. Jest ona niezbędna, żeby przystąpić do modernizacji dworca przy ul. Grottgera, który znajduje się w bardzo złym stanie i od lat prosi się o remont. 

Projekt nowego dworca PKS

Plan obejmuje obszar o powierzchni ok. 1.32 ha, położony w centralnej części Rzeszowa, przy ul. Grottgera i ul. Grunwaldzkiej, a także przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Według wizualizacji projektu budynek zyskałby nowoczesny, elegancki wygląd. W jego obrębie znalazłby się parking - nadziemny lub podziemny - dla miejsc usługowych, handlowych, dla budynków mieszkalnych oraz miejsca postojowe dla rowerów. 

Na nowy dworzec wraz z placem manewrowym przeznaczone zostanie 1,5 ha powierzchni. Dojazd i dojście znajdowałoby się od ulicy Grottgera znajdującej się po południowej stronie terenu oraz Grunwaldzkiej, znajdującej się po zachodniej stronie terenu. Z terenu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego dojście na dworzec PKS odbywałoby się przez przejście podziemne. Dojście przebiegałoby także z ciągu pieszego z kładką nad torami stacji kolejowej Rzeszów Główny, zaplanowanego po północno-zachodniej stronie terenu.

Rzeszów nareszcie z zadbanym centrum? Jest projekt dworca PKS za 250 mln zł

Pierwszy projekt pojawił się w 2021 roku. Zakładał powstanie nowego dworca w końcówce roku 2024. Dziś już wiemy, że ta data jest bardzo mało realna, ale sam fakt, że pojawiają się kolejne kroki w tej ważnej inwestycji, to dobra wiadomość. 

Wizytówka miasta, której nie chcemy

Miasto chce wybudować nowy dworzec autobusowy. PKS kręci nosem - Zdjęcie główne

Stary dworzec PKS jest niechlubną wizytówką miasta. Nijak pasuje do stolicy innowacji, wręcz odstrasza swoim wyglądem przyjeżdżających do Rzeszowa. Budynek jest w bardzo złym stanie technicznym, nie był remontowany od wielu lat. – Plan zagospodarowania dla terenu, którym zarządza PKS, jest już gotowy – poinformował Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

PKS informuje, że o porozumieniu z zagranicznym inwestorem, który byłby gotów wydać potężne pieniądze na budowę nowego dworca. Prezes PKS nie chce jednak zdradzić, czy chodzi o inwestora z USA i kto by to był. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku. Pojawia się możliwość, że radni w czerwcu tego roku będą głosować nad planem zagospodarowania tego terenu. Uwagi do projektu można zgłaszać od 12 kwietnia do 4 maja. 

Co znajdzie się w projekcie?

Funkcja usługowa oraz mieszkaniowa, takie rozwiązanie znajduje się w planie. Projekt przewiduje zabudowę o wysokości 24 metrów, gdzie znalazłyby się obiekty handlowe, z pewnością w najniższych częściach kondygnacji, a wyżej usytuowane zostałyby mieszkania wielorodzinne. 

Ponadto powstaną przystanki autobusowe, miejsca postojowe dla autobusów, punkty obsługi podróżnych w tym kasy, poczekalnie i punkty informacyjne. Przewidywane są także punkty gastronomiczne oraz handlowe, czyli to, co charakteryzuje każdy dobrze prosperujący dworzec. Dopuszcza się także utworzenie punktów administracyjnych i rozrywkowych. 

Koszt realizacji nowego dworca to od 200 do 250 mln zł. Wizualizacja w galerii zdjęć. Zobaczcie sami.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama