Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa opublikowało uchwałę w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dworca PKS w Rzeszowie. Jest ona niezbędna, żeby przystąpić do modernizacji dworca przy ul. Grottgera, który znajduje się w bardzo złym stanie i od lat prosi się o remont.
Projekt nowego dworca PKS
Plan obejmuje obszar o powierzchni ok. 1.32 ha, położony w centralnej części Rzeszowa, przy ul. Grottgera i ul. Grunwaldzkiej, a także przy Placu Dworcowym w Rzeszowie. Według wizualizacji projektu budynek zyskałby nowoczesny, elegancki wygląd. W jego obrębie znalazłby się parking - nadziemny lub podziemny - dla miejsc usługowych, handlowych, dla budynków mieszkalnych oraz miejsca postojowe dla rowerów.Na nowy dworzec wraz z placem manewrowym przeznaczone zostanie 1,5 ha powierzchni. Dojazd i dojście znajdowałoby się od ulicy Grottgera znajdującej się po południowej stronie terenu oraz Grunwaldzkiej, znajdującej się po zachodniej stronie terenu. Z terenu Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego dojście na dworzec PKS odbywałoby się przez przejście podziemne. Dojście przebiegałoby także z ciągu pieszego z kładką nad torami stacji kolejowej Rzeszów Główny, zaplanowanego po północno-zachodniej stronie terenu.
Pierwszy projekt pojawił się w 2021 roku. Zakładał powstanie nowego dworca w końcówce roku 2024. Dziś już wiemy, że ta data jest bardzo mało realna, ale sam fakt, że pojawiają się kolejne kroki w tej ważnej inwestycji, to dobra wiadomość.
Wizytówka miasta, której nie chcemy
Stary dworzec PKS jest niechlubną wizytówką miasta. Nijak pasuje do stolicy innowacji, wręcz odstrasza swoim wyglądem przyjeżdżających do Rzeszowa. Budynek jest w bardzo złym stanie technicznym, nie był remontowany od wielu lat. – Plan zagospodarowania dla terenu, którym zarządza PKS, jest już gotowy – poinformował Bartosz Gubernat z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.
PKS informuje, że o porozumieniu z zagranicznym inwestorem, który byłby gotów wydać potężne pieniądze na budowę nowego dworca. Prezes PKS nie chce jednak zdradzić, czy chodzi o inwestora z USA i kto by to był. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym roku. Pojawia się możliwość, że radni w czerwcu tego roku będą głosować nad planem zagospodarowania tego terenu. Uwagi do projektu można zgłaszać od 12 kwietnia do 4 maja.
Co znajdzie się w projekcie?
Funkcja usługowa oraz mieszkaniowa, takie rozwiązanie znajduje się w planie. Projekt przewiduje zabudowę o wysokości 24 metrów, gdzie znalazłyby się obiekty handlowe, z pewnością w najniższych częściach kondygnacji, a wyżej usytuowane zostałyby mieszkania wielorodzinne.Ponadto powstaną przystanki autobusowe, miejsca postojowe dla autobusów, punkty obsługi podróżnych w tym kasy, poczekalnie i punkty informacyjne. Przewidywane są także punkty gastronomiczne oraz handlowe, czyli to, co charakteryzuje każdy dobrze prosperujący dworzec. Dopuszcza się także utworzenie punktów administracyjnych i rozrywkowych.
Koszt realizacji nowego dworca to od 200 do 250 mln zł. Wizualizacja w galerii zdjęć. Zobaczcie sami.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.