Reklama

Nowe autobusy elektryczne dla Rzeszowa. Urząd Miasta wybrał ofertę, ale trzeba dołożyć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mateusz Grębowiec /ZTM Rzeszów

Nowe autobusy elektryczne dla Rzeszowa. Urząd Miasta wybrał ofertę, ale trzeba dołożyć - Zdjęcie główne

ześć nowych, elektrycznych, krótkich autobusów dostarczy miastu firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa | foto Mateusz Grębowiec /ZTM Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sześć nowych, elektrycznych, krótkich autobusów dostarczy miastu firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa, która wybrana została w przetargu ogłoszonym w październiku ubiegłego roku. Miasto do realizacji zamówienia przygotowało za mało środków, dlatego aż 4,2 mln zł trzeba będzie dopłacić.

Urząd Miasta Rzeszowa wybrał najkorzystniejszą ofertę przetargu, którą wprowadziła firma Solaris. Dostarczy ona do stolicy Podkarpacia sześć nowych autobusów. Będą to autobusy niskopodłogowe, o długości od 8 do 9,5 metra wraz z ładowarkami. W zmianach budżetowych uwzględnionych na sesji rady miasta, która już za 5 dni, 31 stycznia, znalazły się środki powiększające budżet, ponieważ miasto początkowo przygotowało na ten zakup kwotę 16 mln 460 tys. 999,72 zł brutto, ale najniższa oferta, która została wybrana, opiewa na kwotę 20 mln 661 tys. 786 zł brutto. 

Miasto musi dopłacić, gdyż na zakup autobusów otrzymało unijne dofinansowanie. Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie jako jedna z 5 jednostek realizujących projekt „Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie” skorzystało z dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. 

Miasto zrezygnowało z zakupu autobusów napędzanych gazem i zdecydowało się na te zasilane prądem. Oferty otwarto 20 grudnia i do 25 stycznia potrwało wybranie tej najkorzystniejszej. 

Nowe autobusy będą niskopodłogowe o długości od 8 do 9,5 metra, pomieścić mogą do 50 osób. Będą to tzw. krótkie autobusy, z min. 20 miejscami siedzącymi o standardowym wyposażeniu - tablicami LED z wyświetlanymi komunikatami, klimatyzacją, monitoringiem i biletomatami. 

W skład zamówienia wchodzą także stacjonarne ładowarki, które trafią na ul. Lubelską, na której znajduje się zajezdnia MPK oraz stacja transformatorowa. Firma Solaris na to zadanie otrzymała czas do 26 tygodni. Wygrała ona przetarg, pokonując ofertę firmy ARP E-Vehicles z Solca Kujawskiego, która opiewała na kwotę 21 mln 33 tys. zł brutto.

Elektryk, nie gaz

– Pierwsze plany zakładały, że kupimy autobusy napędzane gazem CNG. Jednak w związku z wysokimi kosztami eksploatacji tego typu pojazdów zdecydowaliśmy się na zmianę. Kupujemy autobusy elektryczne, których eksploatacja jest obecnie tańsza od "gazowców"

– tłumaczył w październiku prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Przez rosnące ceny gazu, miasto zdecydowało się zrezygnować z zakupu autobusów gazowych. Urząd miasta tłumaczy również zapotrzebowanie na krótkie autobusy.

 - Jest zapotrzebowanie na krótsze autobusy, czy to obsługi linii osiedlowych, czy też kursów w godzinach, gdy nie ma konieczności wysyłania na trasę dużego autobusu.

- mówił Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Za tą opcją opowiedzieli się również radni. Mniejsze autobusy elektryczne mają kursować poza godzinami szczytu lub ograniczać się do tras osiedlowych. Rzeszowski tabor MPK wynosi aktualnie ponad 220 pojazdów. 

Modernizacja placu postojowego MPK

Oferta dotyczy również modernizacji stacji przy ulicy Lubelskiej w Rzeszowie, gdzie znajduje się zajezdnia MPK. Tam zamontowane zostaną ładowarki. Plac zostanie dobudowany do istniejącej płyty i na nowym placu zostaną umieszczone stacjonarne ładowarki. Wykonawca zamontuje również nowe oświetlenie miejsc postojowych i doprowadzi zasilenie ze stacji transformatorowej. 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy