Reklama

(Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu. Spacer ulicami Rzeszowa z Rzeszowskimi Piwnicami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Rzeszowskie Piwnice

(Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu. Spacer ulicami Rzeszowa z Rzeszowskimi Piwnicami - Zdjęcie główne

Spacer odbędzie się 26 marca o godz. 12:00 nad Rzeszowskimi Piwnicami na rzeszowskim Rynku. | foto Rzeszowskie Piwnice

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Spacer edukacyjny inspirowany będzie historią okupacyjną, która rozegrała się w piwnicach pod płytą rzeszowskiego Rynku. Jest to historia Michała Stasiuka. 24 marca wypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W związku z tym mieszkańcy będą mogli wziąć udział w edukacyjnym spacerze, który rozpocznie się 26 marca o godz. 12:00 na Skwerze Kultury rzeszowskiego Rynku.

„(Nie)znana historia rzeszowskich piwnic z czasów Holokaustu” przybliży rzeszowianom postać Michała Stasiuka, rzeszowskiego dozorcy, który wraz z żoną Wiktorią, udzielał wsparcia ukrywającej się grupie blisko 40 osób pochodzenia żydowskiego w latach 1943-1944 w podziemiach pod kamienicą z adresem Rynek 15 i Mickiewicza 2.

- Spacer przewiduje przejście do kilku ustalonych punktów, które ściśle związane są z historią, ale też poszczególnymi jej bohaterami. Za pośrednictwem tych lokalizacji nakreślimy też burzliwe dzieje Rzeszowa okresu wojny i okupacji niemieckiej, tragicznego położenia przedstawicieli społeczności żydowskiej, ale też mechanizmów ukrywania się Żydów w najbliższej sąsiedztwie rzeszowskiego Rynku, z wykorzystaniem piwnic pod posesjami stojących tam kamienic, by uniknąć Holokaustu.

- informują Rzeszowskie Piwnice.

W 1942 roku Stasiukowie mieszkali w okolicach rynku w Rzeszowie. Dom Stasiuków stał się punktem kontaktowym i przerzutowym Żydów. W „Bunkrze” ukrywało się blisko 40 osób, m.in. zbiegów z obozu pracy na Lisiej Górze i rzeszowskiego getta. Kryjówkę niestety wykryto, a Stasiukowie zostali aresztowani przez gestapo. Michał Stasiuk został skazany na karę śmierci, która została wykonana na zamku rzeszowskim przez kata Gestapo. Został pogrzebany prawdopodobnie w nieoznaczonej mogile na cmentarzu na Pobitnie. W 2022 Michał Stasiuk został upamiętniony tablicą pamiątkową na placu Cichociemnych w Rzeszowie.

24 marca o godz. 12:00 Urząd Miasta Rzeszowa oraz Instytut Pileckiego zapraszają na Plac Cichociemnych, by wspólnie złożyć kwiaty oraz zapalić znicze pod kamieniem pamięci Michała Stasiuka, „Zawołanego po Imieniu”, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a następnie na Plac Ofiar Getta pod Kamień Pamięci dedykowany społeczności żydowskiej Rzeszowa i okolic, ofiar Holokaustu lat wojny i okupacji niemieckiej. 

Spacer odbędzie się 26 marca o godz. 12:00 nad Rzeszowskimi Piwnicami na rzeszowskim Rynku. Organizatorami są Rzeszowskie Piwnice i Instytut Pileckiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy