Reklama

Rzeszów z hołdem dla Polaków ratujących Żydów. W piątek uroczystości

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ipn.gov.pl

Rzeszów z hołdem dla Polaków ratujących Żydów. W piątek uroczystości - Zdjęcie główne

W piątek, 24 marca w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. | foto ipn.gov.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek, 24 marca w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Obchody rozpoczną się o godzinie 12:00 na Placu Cichociemnych pod kamieniem pamięci Michała Stasiuka.

Udział w uroczystościach wezmą mieszkańcy Rzeszowa, urząd miasta oraz przedstawiciele Instytutu Pileckiego. Zostaną złożone kwiaty oraz znicze. Michał Stasiuk to Polak zamordowany przez Niemców za pomoc Żydom.

- Uroczystości rozpoczną się na Placu Cichociemnych, by wspólnie złożyć kwiaty oraz zapalić znicze pod kamieniem pamięci Michała Stasiuka, „Zawołanego po Imieniu”, Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, a następnie przeniosą się na Plac Ofiar Getta pod Kamień Pamięci dedykowany społeczności żydowskiej Rzeszowa i okolic, ofiar Holokaustu lat wojny i okupacji niemieckiej. Tam, oprócz zapalenia zniczy, położymy tradycyjne kamienie, by oddać hołd ofiarom tamtego tragicznego czasu.

- zapraszają Rzeszowskie Piwnice.

W 1942 roku Stasiukowie mieszkali w okolicach rynku w Rzeszowie. Dom Stasiuków stał się punktem kontaktowym i przerzutowym Żydów. W „Bunkrze” ukrywało się blisko 40 osób, m.in. zbiegów z obozu pracy na Lisiej Górze i rzeszowskiego getta. Kryjówkę niestety wykryto, a Stasiukowie zostali aresztowani przez gestapo. Michał Stasiuk został skazany na karę śmierci, która została wykonana na zamku rzeszowskim przez kata Gestapo. Został pogrzebany prawdopodobnie w nieoznaczonej mogile na cmentarzu na Pobitnie. W 2022 Michał Stasiuk został upamiętniony tablicą pamiątkową na placu Cichociemnych w Rzeszowie.

W niedzielę, 26 marca odbędzie się dwugodzinny spacer edukacyjny, inspirowany historią okupacyjną, która rozegrała się w piwnicach pod płytą rzeszowskiego Rynku.

- Spacer edukacyjny przewiduje przejście do kilku ustalonych punktów, które ściśle związane są z historią, ale też poszczególnymi jej bohaterami. Za pośrednictwem tych lokalizacji nakreślimy też burzliwe dzieje Rzeszowa okresu wojny i okupacji niemieckiej, tragicznego położenia przedstawicieli społeczności żydowskiej, ale też mechanizmów ukrywania się Żydów w najbliższej sąsiedztwie rzeszowskiego Rynku, z wykorzystaniem piwnic pod posesjami stojących tam kamienic, by uniknąć Holokaustu.

- informują Rzeszowskie Piwnice.

 Organizatorami są: Instytut Pileckiego, Rzeszowskie Piwnice oraz Urząd Miasta Rzeszowa.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy