Reklama

Najnowszy sprzęt do biopsji piersi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Najnowszy sprzęt do biopsji piersi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Najnowszy sprzęt do biopsji piersi w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uniwersytecki Szpital Kliniczny może poszczycić się jedynym w Rzeszowie sprzętem do wykonywania biopsji stereotaktycznej. Co to oznacza i dlaczego badanie piersi jest tak ważne? Odpowiedź poniżej.

W USK w tej chwili wykonywane są wszystkie rodzaje biopsji piersi: cienkoigłowa, gruboigłowa i najnowsza stereotaktyczna. Jest to odmiana biopsji cienkoigłowej lub gruboigłowej wykonywanej pod kontrolą badania radiologicznego. Polega ona na wykonaniu dwóch projekcji badania radiologicznego, co pozwala na przestrzenne umiejscowienie zmiany chorobowej i precyzyjnie wprowadzenie w to miejsce igły biopsyjnej. 

Stosuje się ją zwłaszcza do pobierania wycinków zmian w piersi. Stanowi wspaniałą alternatywę do tradycyjnej biopsji jest mniej ryzykowna i wymaga krótszego czasu rekonwalescencji. Jest szczególnie przydatna w sytuacjach, w których konieczna jest duża precyzja prowadzenia narzędzi biopsyjnych, a także wtedy kiedy zachodzi trudność z dokładnym zlokalizowaniem zmiany. 

Do biopsji stereotaktycznej wykorzystuje się specjalne igły umożliwiające pobranie wycinka w postaci cienkiego walca lub zassanego fragmentu tkanki zależnie od wskazań do badania. Igła biopsyjna zamontowana jest na tak zwanej ramie stereotaktycznej, która sprzężona jest z mammografem, tak więc urządzenie umożliwia również otrzymanie zdjęć rentgenowskich piersi. 

Rak piersi stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań i jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Szacuje się, że na świecie co roku, na raka piersi zapada 1,7 mln kobiet. Ponad 500 tys. osób umiera z tego powodu. Dane statystyczne wskazują, że w Polsce rak piersi dotyka 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera. 

Pamiętajmy zatem, że samobadanie piersi podnosi świadomość w zakresie chorób piersi i może być elementem kształtującym tzw. czujność onkologiczną. Wszelkie zmiany, których wcześniej nie było, powinny nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji ze specjalistą. Kobiety w wieku 50-69 lat, raz na 2 lata mają prawo do bezpłatnej mammografii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy