reklama

Jak wygląda sytuacja kobiet w Polsce? Podkarpacka Akademia Liderek sygnalizuje: możemy być liderkami

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Kobiety w Centrum Podkarpackie

Jak wygląda sytuacja kobiet w Polsce? Podkarpacka Akademia Liderek sygnalizuje: możemy być liderkami - Zdjęcie główne

Jak wygląda sytuacja kobiet w naszym kraju? Podkarpacka Akademia Liderek sygnalizuje: możemy być liderkami | foto Kobiety w Centrum Podkarpackie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W pierwszych dniach kwietnia w Rzeszowie w ramach II edycji Podkarpackiego Akademii Liderek spotkały się kobiety aktywnie uczestniczące w życiu naszego województwa. Panie zajmujące się choćby biznesem, zarządzaniem, edukacją, czy polityką, dyskutowały o roli kobiet we współczesnych realiach. - Kobiety w naszym kraju potrzebują nadal bardzo silnej motywacji i wspierania w codzienności - mówi nam Monika Skowrońska-Ziomek, prezeska Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”.
reklama

Podkarpacka Akademii Liderek to projekt organizowany przez kobiety i dla kobiet. W przedświątecznej gonitwie liderki z Podkarpacia wyraźnie sygnalizują, że mają dla siebie czas. Skutecznie zachęcone do integracji przez Stowarzyszenie „Kobiety w Centrum” w dniach 1-2 kwietnia 2023 roku uczestniczyły w cyklu warsztatów i szkoleń podnoszących swoje kwalifikacje i kompetencje liderskie. I co najważniejsze, miały możliwość spędzenia z sobą czasu i wymienienia doświadczeń, ponieważ spotkało się grono pań aktywnych, spełniających marzenia, pełnych pasji i zaangażowania w życie lokalnych społeczności.

- Podczas naszego spotkania panie mogły poznać wiele fantastycznych podkarpackich kobiet, które opowiadały jak doszły do miejsca, w których teraz są, o tym jak było trudno, kiedy musiały włożyć do swojej działalności wiele pracy i wysiłku, ale też ile dało im to satysfakcji. To ważne przesłanie dla każdej z uczestniczek, że jeśli o czymś marzymy i chcemy to spełnić, to nie zawsze jest łatwo, ale warto do tego dążyć. Kobiety mogą sobie pomagać i być dla siebie wsparciem. Dziewczyny wyszły od nas z dużą dozą pozytywnej energii, na święta również – mówi nam Monika Skowrońska-Ziomek, prezes Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia „Kobiety w Centrum”, które jest organizatorem Akademii.

Naszą rozmówczynię zapytaliśmy także o to, jak w obecnych krajowych realiach wygląda pozycja kobiet. Wnioski nie są najbardziej optymistyczne. - Mam wrażenie, że ostatnie lata znów sprawiają, że kobiety wycofują się z działalności publicznej. Chociażby ze względu na to, że polityka i działalność publiczna kojarzy się z „brudnym światem” i językiem nienawiści. Wszystko przekłada się na to, że są ograniczane prawa kobiet. Widzimy choćby co wydarzyło się w zakresie prawa aborcyjnego. Bardzo trudno jest uzyskać dostęp do profilaktyki i dobrych lekarzy, którzy szanują kobiety. Ponadto są sprawy związane z in-vitro. Wiemy doskonale jak trudna jest sytuacja demograficzna w naszym kraju, a tak naprawdę kobietom niestety nie pomaga się w tym, aby cieszyły się z zajścia w ciąże i bycia mamami. Oczywiście dalej trudny jest temat łączenia ról – pracy zawodowej z opieką nad dziećmi. Ciągle pokutuje przekonanie, że tylko mama może zajmować się dzieckiem. Dlatego złożyłyśmy w Sejmie projekt ustawy o urlopach rodzicielskich, która da możliwość po równo opieki nad dzieckiem ojcom i matkom – ujawnia przedstawicielka Podkarpackiej Akademii Liderek.

Dodajmy, że wciąż pokutuje wrażenie, że w osadzonym w bardzo tradycyjnych wartościach województwie podkarpackim, kobiety są przypisane do określonego modelu sprzed lat. Czy tak jest w rzeczywistości? - Wydawało mi się, że nie, ale od kiedy działam w „Kobietach w Centrum”, mam większy kontakt z paniami z innych województw. Wiele z pań w małych podkarpackich miejscowościach jest przywiązane do tradycyjnych ról mam, żon i gospodyń domowych i jednak kobiety na konserwatywnym Podkarpaciu potrzebują mocniejszego wsparcia i takich działań. Pokazał to duży odzew na naszą akcję. Nie chcę jednak mówić, że jesteśmy zaściankiem Polski i uważam, że to fantastyczne miejsce do życia również dla kobiet. Mamy przykłady pań, które świetnie tutaj sobie radzą nawet w męskich zawodach – mówi Monika Skowrońska-Ziomek.

- Kobiety w naszym kraju potrzebują nadal bardzo silnej motywacji i wspierania w codzienności. Żeby nie tylko one myślały o tym, aby choćby na święta upiec sernik czy przygotować posiłki. Przecież możemy czasem sięgnąć po prostsze rozwiązania i skorzystać z dobrodziejstw świetnych cukierni, które mamy wokół siebie. Oczywiście nie umniejszamy w tym wszystkim roli mężczyzn, ale przypominamy, że powinniśmy być dla siebie partnerami przy życiowych zadaniach – dodaje jednak z podkarpackich liderek.

Już teraz wiemy, że w województwie podkarpackim będą organizowane kolejne spotkania w tej tematyce. - Jest dużo informacji zwrotnych od kobiet już uczestniczących w akademii i tych, które chcą do nas dołączyć. W kolejnych miesiącach będziemy uczestniczyć w spotkaniach na terenie powiatu mieleckiego – dowiadujemy się.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama