Reklama

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” wkrótce otwarte dla zwiedzających

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” wkrótce otwarte dla zwiedzających - Zdjęcie główne

Centrum Nauki „Łukasiewicz” ostanie otwarte dla zwiedzających 31 marca | foto Podkarpackie Centrum Nauki "Łukasiewicz"

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Centrum Nauki „Łukasiewicz” zostanie otwarte dla zwiedzających 31 marca. Wtedy też wszyscy przybyli będą mogli zwiedzać eksponaty. Ośrodek popularyzujący naukę to wyjątkowe miejsce, którego zadaniem jest poznanie bliżej nauki i przyswojenie wiedzy w przyjemny, praktyczny sposób. Centrum przeznaczone jest dla wszystkich bez względu na wiek, wykształcenie oraz sprawność.

Na przybyłych czekają eksperymenty, nowe możliwości zaspokajające ciekawość, testy i doświadczenia. Służy do tego prawie 200 interaktywnych eksponatów oraz 5 w pełni wyposażonych pracowni warsztatowych: fablab, robotyka, biologia i ekologia, chemia, fizyka. 

- Nie tylko pobudzamy zainteresowanie naukami ścisłymi, ale naszym celem jest również promowanie Podkarpacia, w szczególności jego dziedzictwa naukowego, kulturowego i przyrodniczego.

- mówi Ilona Dusza-Rzeszowska, Kierownik Zespołu Rozwoju i Współpracy w PCN "Łukasiewicz". 
 

Ekspozycja 

Prezentowane ekspozycje mają w prosty sposób przekazać wiedzę naukową, ściśle będąc związana z naszym regionem. Nie zabraknie zatem nawiązań do lotnictwa, kosmonautyki, jakości życia, informacji i telekomunikacja. Ekspozycja dzieli się na trzy obszary: 

  • My, Ludzie - czyli, jak funkcjonuje organizm człowieka - zmysły, anatomia i fizjologia, procesy poznawcze, rozum - logiczne myślenie itd.
  • Świat Wokół Nas - czyli to, co naturalne - przyroda, prawa rządzące światem, zjawiska fizyczne, chemiczne, budowa materii ożywionej i nieożywionej, systemy ekologiczne itp.
  • Nasza Cywilizacja - czyli to, co ludzkość wytworzyła, korzystając z własnych umiejętności i pozyskanej wiedzy - artefakty, technika i technologia, matematyka, kultura itp.
 

Co czeka zwiedzających?

Zwiedzanie PCN nie będzie różniło się od pozostałych centrach nauki. Przestrzeń ekspozycji dostępna będzie dla odwiedzających bez ograniczeń i bez wytyczonej ścieżki zwiedzania. Odwiedzający mogą korzystać z poszczególnych eksponatów według swoich preferencji i zainteresowań, samodzielnie uruchamiając wybrane przez siebie eksponaty i odkrywać przedstawione przez nie naukowe fakty lub doświadczenia.

Pomocą służyć będą edukatorzy, ich zadaniem będzie czuwanie nad eksperymentowaniem i użytkowaniem eksponatów, pomogą również przy uruchomieniu eksponatu, a także podpowiedzą, na co warto zwrócić uwagę i odpowiedzą na ewentualne pytania.

Marzec dla PCN "Łukasiewicz"

To będzie miesiąc szczególny, bo oprócz oficjalnego otwarcia czekać nas będą również inne atrakcje. Zespół Podkarpackiego Centrum Nauki "Łukasiewicz" zaplanował następujące atrakcje:

  • 8 marca 2023 r. (środa) - Perfumy na Dzień Kobiet - warsztaty chemiczne
  • 14 marca 2023 r. (wtorek) - Święto Liczby PI - warsztaty robotyczne
  • 21 marca 2023 r. (wtorek) - Budki dla ptaków na 1. Dzień Wiosny - warsztaty techniczne
  • 25 marca 2023 r. (sobota) - Arduino Day 2023 - warsztaty robotyczne
 

Zwiedzanie ekspozycji i udział w warsztatach są odpłatne. Rezerwacja biletów będzie możliwa od 1 marca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy