Gmina Miasto Rzeszów ustanowiła porozumienie międzygminne, które precyzuje, kto może korzystać z bezpłatnych lub ze specjalnymi ulgami przejazdów komunikacją miejską. Radni nad tą uchwałą będą dyskutować 11 lipca podczas najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa.
Przejazdy bezpłatne
Uczniowie: Na bezpłatne przejazdy mogą liczyć uczniowie od urodzenia do dnia 30 września roku, w którym rozpoczynają spełnianie obowiązku szkolnego – na podstawie dokumentu umożliwiającego stwierdzenie wieku dziecka. Tak samo dzieci i młodzież od 1 października roku, w którym rozpoczęli spełnianie obowiązku szkolnego, do 30 września roku, w którym kończą 18 lat – na podstawie Rzeszowskiej Karty Miejskiej z zapisanym na niej uprawnieniem do przejazdów bezpłatnych. Uczniowie szkół ponadpodstawowych dla młodzieży, z wyłączeniem szkół policealnych oraz uczniowie szkół artystycznych od 1 października roku, w którym kończą 18 lat, do 30 września roku, w którym kończą 21 lat – na podstawie Rzeszowskiej Karty MiejskiejSeniorzy: Osoby, które ukończyły 70 lat – na podstawie dokumentu umożliwiającego stwierdzenie tożsamości i wieku podróżnego. Osoby z niepełnosprawnością: Dzieci ze stwierdzoną niepełnosprawnością do ukończenia 16 lat – na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności wydanego przez upoważniony organ oraz dokumentu tożsamości - wraz z opiekunem towarzyszącym im w podróży.
Osoby: całkowicie niezdolne do pracy i niezdolne do samodzielnej egzystencji lub niezdolne do samodzielnej egzystencji lub o znacznym stopniu niepełnosprawności. Na bezpłatne przejazdy komunikacją mogą liczyć także radni Rady Miasta Rzeszowa oraz radni Gmin, z którymi Gmina Miasto Rzeszów zawarła porozumienie międzygminne na podstawie legitymacji radnego. Tyczy się to także umundurowanych funkcjonariuszy Straży Miejskiej. Pracownicy i osoby działające na zlecenie organizatora publicznego transportu zbiorowego w Gminie Miasto Rzeszów, a także honorowi dawcy krwi, którzy oddali co najmniej 15 litrów krwi – kobiety lub 18 litrów krwi mężczyźni, lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników – na podstawie legitymacji. Na bezpłatne przejazdy mogą liczyć również zasłużeni dawcy przeszczepu, na podstawie legitymacji, kombatanci i osoby represjonowane, osoby posiadające status: działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby
represjonowanej z powodów politycznych, mieszkańcy miast partnerskich, na zasadach wzajemności.
Przejazdy ulgowe
Ulga na biletach w komunikacji miejskiej przysługuje:Uczniowie i studenci: uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych dla młodzieży oraz szkół artystycznych, nieobjęci ulgą od 1 października roku, w którym rozpoczęli spełnianie obowiązku szkolnego, do 30 września roku, w którym kończą 21 lat. Na podstawie legitymacji szkolnej. Studenci i uczniowie zagranicznych szkół wyższych i średnich do ukończenia 26 lat - na podstawie International Student Identity Card.
Emeryci i niezdolni do pracy: emeryci oraz osoby, które osiągnęły wiek emerytalny i pobierają rentę – na podstawie legitymacji emeryta-rencisty oraz dowodu tożsamości, a także całkowicie niezdolne do pracy lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
Opiekunowie, doktoranci: rodzice lub opiekunowie dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do zespołu szkół specjalnych, przedszkoli zintegrowanych i szkół zintegrowanych na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka i zaświadczenia wystawionego przez szkołę/przedszkole. doktoranci szkół doktorskich – na podstawie ważnej legitymacji doktoranta
Ponadto rada miasta informuje:
- Ustala się dodatkowe uprawnienia do bezpłatnych przejazdów dla osób podróżujących w ramach inicjatyw kulturalnych, charytatywnych, sportowych lub innych inicjatyw społecznych. Zgodę na bezpłatne przejazdy wydaje prezydent Rzeszowa lub inna upoważniona przez niego osoba. Łączny koszt udzielonych przez prezydenta uprawnień nie może przekroczyć w danym roku kalendarzowym 0,3% wartości biletów sprzedanych w poprzednim roku kalendarzowym.
- głosi uchwała.
Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego. Ma ona na celu zebranie i uporządkowanie dotychczasowych uregulowań dotyczących bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami miejskiej komunikacji zbiorowej
na terenie miasta. Zmianie uległa podstawa zapisywania uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci mieszkańców Rzeszowa.
- Zmianie uległa podstawa zapisywania uprawnienia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci mieszkańców Rzeszowa. Ponadto uczniowie szkół policealnych, będą mogli podróżować na podstawie biletów ulgowych, a nie jak dotychczas bezpłatnych. Jest to ulga analogiczna do tej, jaką mają studenci szkół wyższych na podstawie ustawy.
- informuje urząd miasta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.