Szybki i wygodniejszy dojazd koleją z centrum Rzeszowa na lotnisko - taki ma być m.in. efekt przedsięwzięcia PLK S.A., prowadzonego w ramach projektu Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA. Jego celem jest budowa linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka.
Infrastruktura, która powstanie w ramach PKA, ma zachęcić do częstszego korzystania mieszkańców regionu z przejazdów kolejowych. Zmodernizowane zostanie kilkadziesiąt przystanków, a kilkanaście kolejnych powstanie od podstaw. Wybudowane lub przebudowane zostaną także drogi dojazdowe i parkingi, dodatkowo powstaną chodniki i stojaki na rowery.
- Obecnie prowadzone są prace obejmujące budowę nowego obiektu m.in. roboty ziemne wraz z budową nasypu i montaż konstrukcji stalowej na podporach tymczasowych. Docelowo, będzie jednoprzęsłowa, stalowa konstrukcja kratownicowa, posadowiona na żelbetowych przyczółkach. Obiekt o długości ponad 50 m, zapewni bezkolizyjny ruch pociągów na trasie do lotniska oraz bezpieczną i sprawną komunikację drogową pod torami.
- informuje Dorota Szalacha, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
- Na ostatniej prostej jest realizacja projektu pod nazwą Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, gdzie w ramach tego zadania realizowana jest budowa nowej stacji i 13 nowych przystanków. Budowane są mijanki, a wszystko to po to, by zwiększyć częstotliwość kursowania pociągu, aby pasażerowie w płynny, szybki i komfortowy sposób mogli dotrzeć do centrum miasta czy do pobliskich miejscowości. Dodatkowym elementem tej inwestycji jest budowany nowy odcinek linii, linii kolejowej do lotniska w Jasionce. W tym miejscu (wiadukt w Rudnej Małej) będzie się ona krzyżować z drogą krajową nr 9. Będzie to skrzyżowanie bezkolizyjne.
- opowiadał Mateusz Wanat, dyrektor regionu południowego centrum realizacji inwestycji PKP PLK.
Zadanie współfinansowanie jest ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2023 r. Planowane działania mają prowadzić do ograniczenia udziału ruchu samochodowego w centrum miasta aglomeracyjnego, poprawy spójności terytorialnej i gospodarczej oraz dostępności do regionalnych ośrodków miejskich, oraz ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko.
Zobaczcie, jak przebiega budowa w naszej galerii zdjęć.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.