Szlak drzew pomnikowych to trasa, którą możecie pokonać pieszo, urządzając sobie wyjątkowy spacer. Spotkacie podczas niego niezwykłe drzewa, które zdobią Rzeszów. Ponadto dziesięć wyjątkowych okazów znajdują się w mieście często od setek lat i stanowią ważny element miejskiego ekosystemu.
Drzewa pomnikowe to te, które z jakiś powodów ujęły nas na tyle, że postanowiliśmy je chronić, choć nie do końca, nie na zawsze, pod pewnymi warunkami, dopóki nie wejdą nam w drogę. A drzewa o wymiarach pomnikowych to te, które powinny być chronione, przynajmniej z powodu rozmiarów, a co za tym idzie, pewnie i wieku i bogactwa biocenozy
- przekazują pomysłodawcy projektu, czyli rzeszowska Fundacja Będzie Dziko.
Czy zajmują się jej działacze?
Powołaliśmy Fundację Będzie Dziko w wyniku doświadczeń, zebranych podczas kilku lat działania w nieformalnej grupie Społecznych Strażników Drzew w Rzeszowie. Zajmuje się ona ochroną drzew, jako ważnego elementu miejskiego krajobrazu. Nasze działania stają się coraz liczniejsze i trudniejsze, stąd też konieczność ich sformalizowania. Jednak Fundacja ma w założeniu objąć szerszy horyzont działań ekologicznych i społecznych, niż grupa Strażników Drzew. Jesteśmy otwarci na współpracę z różnymi osobami z ich własnymi pomysłami. W działaniach ekologicznych chcemy szukać „złotego środka”, być platforma porozumienia pomiędzy radykalnymi ekologami, a środowiskami nastawionymi do natury w sposób konsumpcyjny. Obyśmy, nie tylko wśród drzew, zostawili więcej miejsc pięknych, niż okaleczonych…
- przekazuje fundacja na swojej stronie internetowej.
A gdzie znajdziecie okazy stanowiące Szlak Drzew Pomnikowych? Szczegóły znajdziecie poniżej!
- czarny bez – ul. Grodzisko
- dąb czerwony – Park Inwalidów Wojennych
- dąb szypułkowy – ul. Fredry
- dąb szypułkowy – ul. ks. Jałowego
- jesion wyniosły – ul. Partyzantów
- klon zwyczajny – al. Pod Kasztanami
- platan klonolistny – ul. Zamkowa
- topole euroamerykańskie (kanadyjskie) – Olszynki
- topola szara – ul. Przy Torze
- wiąz przy Starym Cmentarzu nad Wisłokiem
Mapę, dzięki której możecie urządzić sobie ten niezwykły spacer znajdziecie TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.