reklama
reklama

Iglica na Olszynki Park pod ostrzałem piorunów! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Daniel Niemiec

Iglica na Olszynki Park pod ostrzałem piorunów! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Ostatniej nocy, iglica na Olszynki Park znalazła się pod ostrzałem piorunów | foto Daniel Niemiec

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPodczas wczorajszej burzy w nocy, pod ostrzałem piorunów znalazł się najwyższy punkt w Rzeszowie, czyli Iglica umieszczona na szczycie Olszynki Park. Zbierała wszystkie pioruny, a widok był oszałamiający. Zobaczcie sami!
reklama

 Olszynki Park to najwyższy budynek mieszkalny w Polsce.  Ma 220 metrów i 41 pięter.  Podczas wczorajszej burzy, która przeszła nad Rzeszowem w nocy, iglica znajdująca się na szczycie Olszynki Park została intensywnie uderzana przez pioruny. To wyjątkowe zjawisko przyciągnęło uwagę mieszkańców, gdyż widok rozświetlonego nieba i piorunów uderzających w najwyższy punkt w mieście był naprawdę spektakularny.

Iglica, umieszczona na szczycie, naturalnie przyciąga wyładowania atmosferyczne, będąc najwyższym punktem w okolicy. W czasie burzy pełniła rolę swoistego "magnesu" dla piorunów, co stworzyło niepowtarzalny pokaz sił natury. Oszałamiające wyładowania elektryczne wielokrotnie uderzały w konstrukcję, co sprawiło, że budynek wyglądał jak w centrum burzowej bitwy. Olszynki Park, choć zazwyczaj wyróżnia się w panoramie miasta swoim nowoczesnym i smukłym wyglądem, tej nocy stał się główną sceną niezwykłego spektaklu pogodowego.  

Wczorajszej nocy, widoki były niczym z filmu. Foto. Daniel Niemiec.

Dlaczego pioruny uderzają w iglicę?

Pioruny uderzają w iglice, ponieważ są one najwyższymi punktami w otoczeniu, co sprawia, że przyciągają wyładowania atmosferyczne.

Dzieje się tak ze względu na to, że piorun podąża najkrótszą drogą do ziemi. Iglice, wieże i inne wysokie obiekty oferują łatwą ścieżkę, ponieważ są bliżej chmury burzowej, w której tworzy się wyładowanie elektryczne. Dodatkowo, iglice są zazwyczaj wykonane z przewodzących materiałów, takich jak metal, które ułatwiają przepływ prądu.

Iglica pełni funkcję piorunochronu. Foto. Daniel Niemiec.

Gdy potencjał elektryczny między chmurą a ziemią jest wystarczająco duży, wytwarza się piorun, który wybiera drogę o najmniejszym oporze – zazwyczaj przez najwyższy, przewodzący obiekt, jakim jest iglica.           

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama