Badania przeprowadzone przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykazały, że na skorupkach Jaj Królewskich (klasa A, klasa wagowa>60 g) z datą ważności 18.06.2023, posiadających kod 3PL14371391 stwierdzono obecność pałeczek Salmonella Enteritidis.
Spożycie produktu bez właściwej obróbki termicznej lub możliwe przeniesienie bakterii z jaj na inne powierzchnie, może prowadzić do zakażenia człowieka i wystąpienia salmonellozy
- ostrzega GIS.
Producentem wspomnianych jaj jest Firma Handlowa "KOKO" Zakład Pakowania Jaj Grzegorz Jabłoński, Straszewy 28, 09-304 Lubowidz (weterynaryjny numer identyfikacyjny 14375909).
Aktualnie właściciel zakładu pakowania jaj w porozumieniu z odbiorcą pracuje nad wycofaniem produktu ze sprzedaży i przekazaniem ich do utylizacji. Warto podkreślić, że urzędowe badania na fermie, z której pochodzą jajka nie stwierdziły salmonelli. Możliwe więc, że źródło zakażenia było inne.
Zgodnie z ostrzeżeniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego, konsumenci nie powinni spożywać określonej partii jaj, szczególnie na surowo, ponieważ wiąże się to z zagrożeniem dla zdrowia. Co więcej, bakterie znajdujące się na skorupkach, po kontakcie mogły został przniesione na inne powierzchnie.
Podczas zakupu jaj, warto więc pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, które mogą zminimalizować ryzyko zakażenia. Przede wszystkim powinny one być nieuszkodzone i czyste. Produkt ten powinniśmy przechowywać w lodówce i spożyć przed upływem daty ważności umieszczonej na opakowaniu. Podczas gotowania jaj białko i żółtko powinno być równo ścięte, a w przypadku przygotowywania potraw zawierających surowe jaja (jak tatar, majonez, ciasta, sosy typu holenderskiego czy kogel-mogel), należy pamiętać o tym, aby nie spożywały ich osoby wrażliwe takie jak dzieci, osoby starsze i chore. Ponadto ręce mające bezpośredni kontakt z surowymi jajami trzeba dokładnie umyć gorącą wodą z mydłem.
Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego powołując się na badania Zakładu Epidemiologii NIZP-PZH, od wielu lat pałeczki Salmonella są najczęstszą przyczyną zakażeń przewodu pokarmowego pochodzenia bakteryjnego. Wśród najczęstszych objaw zakażenia są: biegunka, bóle brzucha i wymioty.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.