Reklama

Europejska Stolica Kultury w Rzeszowie? Chce tego prezydent Konrad Fijołek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała /UM Rzeszów

Europejska Stolica Kultury w Rzeszowie? Chce tego prezydent Konrad Fijołek - Zdjęcie główne

Rzeszów będzie walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury | foto Grzegorz Bukała /UM Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rzeszów będzie walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ostatni raz ten tytuł Unia Europejska przyznała Wrocławiowi i był to rok 2016. Polska może zgłosić swoją kandydaturę w 2029 roku. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, chce, by stolicy Podkarpacia przypadł ten tytuł, choć rywalizacja z innymi miastami będzie ogromna - Chcemy stawiać naszą kulturę na jeszcze wyższym poziomie - mówił prezydent.

W 2022 roku tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nosiły aż trzy miasta: Kowno (Litwa), Esch (Luksemburg) oraz Nowy Sad (Serbia). Polsce ostatni tytuł przypadł w 2016 roku, a nasz kraj reprezentował Wrocław. Walka o to miano będzie zacięta, bo przystępuje do niej wiele polskich miast. 

Polska oraz Szwecja wyznaczą miasta w 2029 

Ruszył nabór wniosków na rok 2029. Chce w nim wziąć udział Rzeszów, o czym dziennikarzy poinformował Konrad Fijołek podczas spotkania w ratuszu. 

- Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc jego długoterminowy rozwój. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany sekwencyjnie: dwóm lub trzem miastom z krajów UE, EOG/EFTA oraz krajom kandydującym. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto (wraz ze Szwecją) na 2029 r. Tytuł przyznawany jest na okres 1 roku. Organizacja obchodów związanych z nadaniem wybranemu miastu tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury” w 2029 r. to okazja do wypromowania zwycięskiego miasta na arenie międzynarodowej. 

- informuje program Kreatywna Europa. 

O ten sam tytuł powalczą m.in. Kielce. Wybrali oni nawet już logo promujące Kielce jako Europejską Stolicę Kultury. W mieście utworzyła się koalicja i niedługo ruszy kampania wizerunkowa. Koalicja zrzeszyła zaangażowane miasta do projektu takie jak Sandomierz, Ostrów Świętokrzyski i Starachowice, a projekty mają przybliżyć do celu, rozpoczęły się już w zeszłym roku. 

 

Rzeszów zaangażuje największe kulturalne instytucje w mieście. Rzeszowskie Piwnice, Teatr im. Wandy Siemaszkowej, Filharmonia Podkarpacka, Karpaty na Widelcu, Rockowa Noc i Europejski Stadion Kultury. Wydarzenia realizowane w wymienionych mają być częścią realizowanej strategii w kontekście przyznania tytułu stolicy kultury.

Miasto musi wykazać się szerokim programem różnych imprez kulturalnych, które promują dziedzictwo kulturowe miasta, a także przyciągają turystów. Na poczet takich imprez finansowanie zapewnione jest z budżetu unijnego. Wcześniej, w 2011 roku przed Wrocławiem tytuł ten dzierżył Kraków. 

Rzeszów chce wykorzystać fakt, że miasto znajduje się na językach świata. To do naszego miasta zjeżdżają się najważniejsi politycy, głowy państw, a stolica Podkarpacia stała się bezpieczną przystanią, przez którą przeszło setki tysięcy uchodźców. 

Wśród kandydatów będą największe polskie miasta, dlatego konkurencja jest ogromna - Będzie to naszym celem, do którego będziemy dążyć - mówił na spotkaniu Konrad Fijołek.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy