Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Rzeszowie, znajdujący się na Placu Ofiar Getta, cały czas jest przedmiotem dyskusji. Wzbudza wiele negatywnych emocji, nie tylko wśród mieszkańców, ale także samorządowców i polityków. Większość jest zgodna - takiego monumentu nie powinno być w naszym mieście. Co dalej? Miasto chce usunąć pomnik, zgadzając się na kilka warunków, m.in. takich, by część pomnika trafiła do muzeum.
Deręgowski: Zostało wysłane pismo
Wiceprezydent Rzeszowa w rozmowie z nami potwierdził, że miasto złożyło już dokumenty do Instytutu Pamięci Narodowej, który zajmuje się tzw. dekomunizacją w przestrzeni publicznej. To właśnie ta instytucja sfinansuje demontaż pomnika z Placu Ofiar Getta w Rzeszowie.
- Zostało wysłane pismo formalnie potwierdzające wolę usunięcia pomnika z zachowaniem jej części, która ma walory artystyczne wraz z zaproszeniem do wspólnej debaty na temat nowego upamiętnienia w tym miejscu. Jest to pokłosie naszej wizyty w IPN wraz z prezydentem Stańko, na której IPN zadeklarował chęć finansowego zaangażowania w ten proces. Pismo o mniej więcej takiej wymowie zostało przeze mnie podpisane.
- przekazał nam Marcin Deręgowski.
Teraz pora na ruch po stronie IPN-u. Czekamy na konkretne wiadomości, gdzie trafi pozostała część pomnika i wreszcie, kiedy możemy się spodziewać daty zburzenia go. Wiemy także, że artystyczna część pomnika trafi do muzeum. Którego konkretnie, tego jeszcze nie wiemy.
Rzeszowskie obiekty z czasów komunizmu
Warto nadmienić, że w mieście nadal znajdują się obiekty, które w jakimś stopniu są związane z komunizmem. Takim przykładem jest monument, który stał się symbolem Rzeszowa - Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Jest jednak on na tyle niekojarzący się z tamtymi czasami, że większość mieszkańców nie zgadza się na jego usunięcie.Rzeszów, podobnie jak wiele innych polskich miast, posiada liczne obiekty z okresu PRL, które do dziś stanowią istotny element jego krajobrazu i historii. Pomnik, który znajduje się przy rondzie Dmowskiego, jest jednym z nielicznych pomników z okresu PRL, który zachował się w pierwotnej lokalizacji.
Dawniej znany jako plac Gwardii Ludowej, Plac Śreniawitów jest kolejnym miejscem związanym z historią PRL w Rzeszowie. W okresie powojennym plac ten pełnił ważną rolę w życiu miasta, a jego nazwa nawiązywała do formacji wojskowej związanej z ówczesnym ustrojem.
Przykładem jest także osiedle przy ulicy Pułaskiego. Spacerując po nim, możemy dostrzec charakterystyczne cechy budownictwa z lat 70. i 80., takie jak układ bloków czy rozwiązania urbanistyczne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.