W wydarzeniu tym biorą udział setki milionów ludzi z ponad 7 tysięcy miast i miejscowości w 170 państwach. W poprzednich edycjach na całym świecie aż 10 400 zabytków i pomników nie było oświetlonych przez 60 minut. Celem akcji jest nakłonienie jak największej liczby osób i instytucji do wzięcia udziału w wydarzeniu. Warto zaznaczyć, że akcja ma jedynie wymiar symboliczny i ma zachęcić obywateli świata do refleksji nad zmianami zachodzącymi w klimacie i środowisku.
Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi w Polsce jest poświęcona walce z zanikiem różnorodności biologicznej. Według najnowszego raportu WWF Living Planet Report, w ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji badanych gatunków zwierząt kręgowych (ssaków, ptaków, ryb, gadów, płazów) zmniejszyła się o 69 proc. Tegoroczna akcja skupia się na konieczności powiększania obecnych i tworzenia nowych obszarów chronionych, a także tworzenia nowych obszarów ochrony ścisłej oraz odtwarzania zniszczonej przyrody.
Rzeszów też symbolicznie zgasi światło
W trosce o przyszłość naszej planety, na godzinę zgaśnie oświetlenie uliczne na płycie Rynku oraz światła w budynkach administrowanych przez Urząd Miasta Rzeszowa (w Ratuszu oraz budynkach przy ul. Okrzei 1, ul. Kopernika 15, ul. Ofiar Getta 7 oraz ul. Rynek 11 i 12).
Krytyka akcji
Godzina dla Ziemi nie jest aprobowana przez wszystkich. Jej symboliczny charakter nie ma realnego wpływu na zużycie energii, a tym samym nie przyczynia się do pozytywnych zmian w systemie ekologicznym. Według specjalistów nagłe wyłączenie urządzeń elektrycznych w wielu miejscach na świecie może prowadzić do uszkodzenia systemów elektroenergetycznych. To zaś wywołać może przerwy w dostawie energii nawet na kilkanaście godzin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.