Reklama

Budżet Rzeszowa na 2023 rok "najtrudniejszy w historii miasta". Ambitne plany pomimo kryzysu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Budżet Rzeszowa na 2023 rok "najtrudniejszy w historii miasta". Ambitne plany pomimo kryzysu? - Zdjęcie główne

1,9 mld zł to kwota przyszłorocznego budżetu Rzeszowa, który dzisiaj uchwaliła rada miasta. Z wydatków rzędu 1,9 mld, przychód wyniesie 1,67 mld złotych. | foto Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 1,9 mld zł to kwota przyszłorocznego budżetu Rzeszowa, który wczoraj uchwaliła rada miasta. Z wydatków rzędu 1,9 mld, przychód wyniesie 1,67 mld złotych. To daje deficyt w wydatkach bieżących - 43mln zł. Mimo kryzysowej sytuacji w przyszłym roku pojawią się najbardziej oczekiwane przez mieszkańców inwestycje.

Plan oszczędnościowy miasta dotknie przede wszystkim wydatków bieżących, które mają być zredukowane do niezbędnego minimum. Prezydent Konrad Fijołek podczas dzisiejszej sesji nazwał przyszłoroczny budżet Rzeszowa najtrudniejszym w historii miasta. Sesja Rady Miasta Rzeszowa 13 grudnia poróżniła radnych dwóch sił politycznych, a dyskusja na temat budżetu trwała blisko 6 godzin. 

- Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się jako samorząd i kraj jest skrajnie kryzysowa. Niestety nakładają się na to decyzje podejmowane centralnie od 2019 roku. Dotyka nas wysoka inflacja i rosnące koszty z energią na czele. Rozjeżdża nam się krzywa dochodów z krzywą rosnących kosztów. Musimy ciąć koszty, w tym budżecie musieliśmy zrezygnować z wydatków w kwocie 250 mln zł. De facto zostały w nim jedynie pieniądze na bieżące funkcjonowanie, na zapłatę tego, co wynika z umów, co jest konieczne do funkcjonowania.

– mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W poszukiwaniu oszczędności

Miasto szuka oszczędności i zrezygnowało m.in. z wielu działań wizerunkowych i promocyjnych.

- Jedną z naczelnych potrzeb, których mam świadomość jest próba nadgonienia wysokości wynagrodzeń w służbie publicznej za inflacją, która sięga już 20 procent. Potrzebujemy na to około 100 milionów złotych. Tymczasem z puli pieniędzy, które na to można przeznaczyć, musieliśmy już wyciąć 250 milionów złotych. Pierwszy raz w historii miasta budżet uchwalamy z deficytem. Nie zrezygnuję z prób i mam nadzieję, że w pierwszym kwartale przyszłego roku uda się przynajmniej częściowo podnieść wysokość pensji pracownikom.

– mówi prezydent Rzeszowa.

Władze Rzeszowa podkreślają, że mimo kryzysowej sytuacji spróbują podtrzymać proces inwestycyjny w mieście. Tym bardziej, że pieniędzy na inwestycje, w obecnej sytuacji prawnej, nie można przenieść na bieżące funkcjonowanie miasta, w tym na pensje. - Słyszeliśmy, że wprowadzanie takich przesunięć zostanie centralnie dopuszczone, ale na razie nie ma na to zgody. W takiej sytuacji spróbujemy przynajmniej utrzymać poziom wydatków majątkowych, bo proces inwestycyjny jest dla miasta bardzo istotny.  Musimy iść do przodu, aby nie pogłębiać kryzysu. - tłumaczył prezydent. 

Kluczowe przyszłoroczne inwestycje

Wśród kluczowych inwestycji, które mają być finansowane z pieniędzy przyszłorocznego budżetu miasta, są m.in. dofinansowany przez Unię Europejską zakup kolejnych ekologicznych autobusów, projekty wiaduktów – w rejonie ul. Wyspiańskiego oraz Kwiatkowskiego, Podwisłocze i al. Powstańców Warszawy. Miasto zamierza także rozpocząć budowę Wisłokostrady, rozbudować szkołę na Staromieściu, przebudować ulicę Warszawską do granic Rzeszowa i dokończyć budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

7,9 mln zł pochłonie budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego przy ul. Sucharskiego. Pieniądze są zarezerwowane na mnóstwo inwestycji w zieleń. Miasto będzie wykupować grunty m.in. pod budowę parków na kopcu Konfederatów Barskich i na prawym brzegu Wisłoka, między zaporą i Mostem Zamkowym. 7 mln zł przygotowano na kolejny etap prac zmierzających do budowy aquaparku na Staromieściu.

- W przyszłym roku rozpoczniemy jego projektowanie i mam nadzieję, że po trudnym czasie, gotowy projekt będzie można zacząć realizować. Jeszcze w tym miesiącu chcemy także ogłosić przetarg na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. 

- zapowiada prezydent.

Miasto opracuje także nowy projekt szkoły dla osiedla Matysówka oraz dokumentację dla remizy OSP na osiedlu Słocina. – Poprzedni projekt okazał się wadliwy, nie mogliśmy pozwolić na budowę na podmokłym terenie tak, że budynek straży stałby w wodzie. Zaprojektujemy i wybudujemy tu remizę, z której strażacy będą dumni – zapowiada prezydent Rzeszowa. Przyszłoroczny budżet Rzeszowa wynosi 1,9 mld zł. Kwota zarezerwowana na inwestycje to ponad 383 mln zł.

Radni Platformy Obywatelskiej: budżet miasta Rzeszowa z 2023 to budżet przetrwania. 

Marcin Deręgowski, radny miasta Rzeszowa na konferencji prasowej radnych Koalicji Obywatelskiej sytuację budżetową miasta na przyszły rok:

W skrócie: wydatki 1,9 mld, dochody 1,67 i najważniejsze ujemna nadwyżka operacyjna, czyli deficyt w wydatkach bieżących – 43 mln.

- Tę zapaść w bilansie budżetowym spowodowało wiele czynników – część z nich od nas niezależnych jak Covid19 czy wojna na Ukrainie, ale też są takie, które wprowadzone zostały przez rządy PiS to m.in.: mniejsze wpływy z podatku PIT od mieszkańców, które nie zostały zrekompensowane przez Skarb Państwa. Kolejno to zwiększona kwota obsługi długu – spowodowana wysokimi stopami procentowymi. Do tego zwiększone koszty za media takie jak gaz czy energię elektryczną oraz zwiększające się kwoty w ofertach od oferentów startujących w publicznych przetargach (inflacja).

- mówił Marcin Deręgowski, radny KO.

Inwestycje, które Koalicja Obywatelska chciałaby zrealizować to:

  • Piesze przejście przez tory w ciągu ulicy Jałowego, umożliwiające swobodną komunikację w sytuacji, w której zacznie jeździć coraz intensywniej kolej aglomeracyjna i przejazd będzie zamknięty kilkanaście godzin na dobę. W tym celu możliwe jest również wykorzystanie konstrukcji zdemontowanej kładki i montaż jej elementów w nowym miejscu. 
  • Projekt lodowiska przy alei Witosa – powrót do odwołanego projektu i przeznaczenie terenu u zbiegu Witosa i Wyspiańskiego na cele sportowe w tym lodowisko.
  • Projekt drogi Okulickiego do Warszawskiej przez Młocińską umożliwiający odciążenie osiedli Miłocin, Baranówka jak też udrożnienie samego ruchu w tym miejscu. 
 

Radni PIS wstrzymali się od głosu

W głosowaniu dotyczącym przyszłorocznego budżetu kluby Rozwoju Rzeszowa i Koalicji Obywatelskiej "za" zagłosowało 17 osób, a 9 osób z klubu radnych PIS się wstrzymało.

- Dostrzegamy pozytywy związane z dużymi nakładami na inwestycje, na realizację kluczowych zadań. Oczekiwania wiążemy przede wszystkim z Wisłokostradą, rozbudową ulicy Kwiatkowskiego i aquaparkiem, o których mówimy od dawna, zostały uwzględnione. To nas bardzo cieszy/

- przyznał Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS.

Przedstawiciel klubu PiS zwracał uwagę, że do budżetu miasta, jak i do kieszeni mieszkańców wpłynęły w ostatnich latach spore środki finansowe w ramach programów z Polskiego Ładu oraz programów społecznych takich jak 500 plus czy Maluch plus.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy