Reklama

Bitwa o rzeszowski pomnik. Pojawiła się petycja w sprawie ocalenia Pomnika Czynu Rewolucyjnego przed wyburzeniem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Bitwa o rzeszowski pomnik. Pojawiła się petycja w sprawie ocalenia Pomnika Czynu Rewolucyjnego przed wyburzeniem - Zdjęcie główne

foto Michał Toś

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W sieci w dalszym ciągu grzmi na temat Pomnika Czynu Rewolucyjnego. Jedna strona barykady opowiada się za zburzeniem monumentu, druga natomiast, w tym prezydent miasta, chce pomnik zachować oraz odnowić. W internecie pojawiła się petycja, pod którą są zbierane podpisy w sprawie ocalenia pomnika.

Ocalmy rzeszowski pomnik - tak brzmi hasło petycji, która ma na celu jak największe poparcie w sprawie zachowania Pomniku Czynu Rewolucyjnego, dla wielu symbolu Rzeszowa, monumentu, z którym każdy kojarzy nasze miasto w kraju. - My, mieszkanki i mieszkańcy Rzeszowa oraz osoby związane z tym miastem poprzez pracę, naukę, rodzinę czy po prostu sympatię, a także osoby spoza Rzeszowa i regionu, które łączy troska o los polskiego dziedzictwa kulturowego, zwracamy się do Państwa z apelem o zwrócenie miastu Pomnika Czynu Rewolucyjnego, zwanego też Pomnikiem Walk Rewolucyjnych. - czytamy. 

Petycja

Jak dotąd pod petycją podpisało się pół tysiąca osób. W jej treści autorka, Patrycja Pawlak-Kamińska opowiada całą historię pomnika oraz fakt, jak na przestrzeni lat stawał się symbolem miasta. 

- Pomnik przez dziesięciolecia wrósł w przestrzeń Rzeszowa, stając się jego integralną częścią oraz jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w Polsce i na świecie symboli tak samego miasta jak i całego regionu. Stanowi dobro wspólne wszystkich mieszkanek i mieszkańców Rzeszowa, o które należy dbać i które należy wykorzystywać do promocji naszego miasta. Współcześnie, Pomnik ma olbrzymią wartość sentymentalną, na którą składają się wspomnienia osób, które wzrastały w jego otoczeniu. 

- czytamy w argumentacji.

- Pomnik to wreszcie dziedzictwo kultury. W opinii Stowarzyszenia Historyków Sztuki Pomnik zaprojektowany przez Koniecznego to jeden z dwóch najbardziej wybitnych monumentów sztuki współczesnej w Polsce. Wielu znawców sztuki i architektury opowiada się za zachowaniem obiektu, który tak głęboko wrósł w tkankę miasta. Nie stawajmy się barbarzyńcami, którzy niszczą udane realizacje artystyczne i symbole ważne dla lokalnej społeczności”. Apelujemy o wsłuchanie się w głos mieszkanek i mieszkańców Rzeszowa. Sondaż przeprowadzony kilka lat temu wskazał, że 70% z nas chce zachowania Pomnika w obecnym miejscu i obecnym kształcie.

- głosi treść petycji. 

Mieszkańcy Rzeszowa apelują, by podjąć z nimi dialog. Jak wynika z badań i ankiet przeprowadzonych wśród mieszkańców, aż 70% z nich chce zachować pomnik. - Stan Pomnika wskazuje, jak wielkim wyzwaniem dla obecnego właściciela jest opieka nad nim. Przez wiele lat właściciele nie dbali ani o ten obiekt, ani o działkę. Najwyraźniej teren ten jest klasztorowi nieprzydatny. Wyburzenie pomnika jest jednak najgorszym z możliwych wyjść z zaistniałej sytuacji. - zaznacza Pawlak-Kamińska.

Bernardyni w tym miesiącu zdecydują o jego losie

Bernardyni w kwietniu podejmą decyzje, co dalej z pomnikiem. Miasto Rzeszów chce odzyskać rzeźbę, ma na nią plan i chce ją odnowić. Przeciwko nim staje IPN oraz część polityków w radzie miasta, a także Urząd Marszałkowski. Klub Rozwoju Rzeszowa utworzył w internecie akcję "PomnikMaZostać", angażują się w niej mieszkańcy, a także politycy będący po stronie Konrada Fijołka. 

- Nasze stanowisko w sprawie pomnika Czynu Rewolucyjnego jest niezmienne. Uważamy, że pomnik ten stracił swoje pierwotne znaczenie i symbolikę. Proponujemy zdemontowanie i renowacje metalowych rzeźb Nike, twarzy chłopa, żołnierza i robotnika. Korozja tych elementów zagraża zdrowiu i życiu mieszkańców, a ich wnętrze jest siedliskiem ptaków zanieczyszczających pomnik. Apelujemy o umycie monumentu i odświeżenie jego cokołu oraz pozostawienie go w dotychczasowym miejscu jako obiektu architektonicznego, symbolu stolicy Podkarpacia.

- twierdzi ruch miejski Razem Dla Rzeszowa.

Ruchu Razem dla Rzeszowa zapowiedział gotowość do zorganizowania zbiórki pieniędzy na umycie i odświeżenie pomnika. W tym temacie odbyły się już rozmowy z wyspecjalizowaną firmą, która podjęłaby się tego zadania. 

Projekt uchwały

W sprawie pomnika pojawiła się także uchwała. Czytamy w niej: Pomnik Czynu Rewolucyjnego na stałe już wpisał się w panoramę Rzeszowa i stał się wręcz symbolom miasta, w związku z tym koniecznym wydaje się, aby miasto pozyskało ten obiekt, odrestaurowało go i nadało mu godny wygląd”.

Charakterystyczna sylwetka pomnika, jak żaden inny element, wpisała się w panoramę Rzeszowa, stając się wręcz ikoną i symbolem Rzeszowa, czytamy w uchwale. I podobnego zdania są również mieszkańcy, którzy do pomnika czują sympatię. Jakie będą jego dalsze losy, mamy się dowiedzieć jeszcze w tym miesiącu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy