Oszustwo rozpoczęło się w połowie ubiegłego roku, kiedy mieszkanka powiatu rzeszowskiego otrzymała wiadomość od nieznajomego na jednym z portali społecznościowych. Nieznana osoba, która nawiązała z nią kontakt, szybko wzbudziła jej zainteresowanie i rozpoczęła regularną korespondencję. Kobieta, nie podejrzewając niczego złego, zaangażowała się w rozmowy z mężczyzną, który przedstawił się jako angielski lekarz. Początkowo niewinne wiadomości z czasem przerodziły się w bliższą znajomość, która, jak się później okazało, była elementem dobrze zaplanowanego oszustwa.
W korespondencji, która z czasem przerodziła się w znajomość, mężczyzna przekonał 57-latkę, że jest angielskim lekarzem i aktualnie kończy misję w Afryce Wschodniej, za którą miał dostać kilka sztabek złota
- przekazuje KMP w Rzeszowie.
Na początku stycznia mężczyzna miał zakończyć swoją misję i w drodze powrotnej do Anglii planował zatrzymać się w Polsce, aby osobiście spotkać się z kobietą. Jednak wkrótce 57-latka otrzymała wiadomość, że jej znajomy został zatrzymany na granicy w Turcji. Powodem zatrzymania miało być przewożenie złota bez wymaganej koncesji, co rzekomo postawiło go w trudnej sytuacji.
Oszust poprosił pokrzywdzoną o wpłacenie za niego kaucji w wysokości 100 tysięcy złotych. Kobieta nie miała takich pieniędzy, mimo tego pod wpływem manipulacji wpłaciła na podane przez niego konto ponad 42 tysiące złotych
- informuje KMP w Rzeszowie.
Policjanci z Rzeszowa ponownie ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystują różnorodne historie, aby zmanipulować swoje ofiary. Nawiązując znajomości przez Internet, nigdy nie możemy być w pełni pewni, kim naprawdę jest osoba po drugiej stronie ekranu. Przestępcy stosują tę metodę, by najpierw zdobyć zaufanie, a następnie wyłudzić pieniądze od niczego niepodejrzewających osób. Jeśli ktoś, kogo poznałeś w sieci, zaczyna prosić o przelanie środków na nieznane konto bankowe, warto zastanowić się, czy nie jest to próba oszustwa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.