Reklama

Taping sportowy - na czym polega i kiedy go stosować? Rozmowa z Tomaszem Tittingerem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Tittinger fizjokursy.pl

Taping sportowy - na czym polega i kiedy go stosować? Rozmowa z Tomaszem Tittingerem - Zdjęcie główne

Tejpowanie w praktyce | foto Tomasz Tittinger fizjokursy.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Sport Plastrowanie, inaczej nazywane tejpowaniem, to metoda bardzo często wykorzystywana w medycynie sportowej. Wspomaga leczenie urazów i kontuzji w sporcie. Taping sportowy pomaga w szybszej rehabilitacji i pomaga w szybszym osiągnięciu sprawności po kontuzji. Rozmawiamy z Tomaszem Tittingerem, fizjoterapeutą z 20 letnim stażem oraz autorem podręczników o tapingu.

Sportowcy, którzy często zmagają się z kontuzjami, dzięki nowoczesnym metodom rehabilitacyjnym i stosowaniu tapingu sportowego, mogą szybciej wrócić do pełnej sprawności. Sama rehabilitacja może przebiegać szybciej i sprawniej.

Jedną z metod wspomagającą sportowców jest właśnie taping sportowy. Bolące i kontuzjowane miejsca na ciele oklejamy sztywnymi plastrami (tejpami). Tejpowanie jest na codzień stosowane w medycynie sportowej i korzystają z niego amatorzy jak i największe gwiazdy sportu. 

Plastry sportowe szybko zyskują popularność. Choć pojawiły się już w latach 80-tych, to nadal sporo osób nie wie, czym tak na prawdę są te kolorowe plastry poprzyczepiane na ciało. By je jednak stosować, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem lub doświadczonym fizjoterapeutą. 

 

Rozmawiamy z Tomaszem Tittingerem - autorem podręczników o fizjoterapii i tapingu sportowym, które wydał wraz z Rafałem Słoniakiem. Fizjoterapeutą z ponad 20 letnim stażem, organizatorem kursów z zakresu fizjoterapii w Rzeszowie.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Prowadzi Pan kursy i szkolenia z zakresu fizjoterapii w Rzeszowie, najbliższy, już w ten czwartek, o tapingu rehabilitacyjnym. Do kogo są one skierowane?

Tomasz Tittinger: Prowadzimy szkolenia z zakresu tapingu stosowanego w sporcie oraz rehabilitacji. Udział w tych szkoleniach biorą fizjoterapeuci, masażyści oraz trenerzy sportowi. Metoda tapingu jest bardzo przydatna w wspomaganiu codziennych czynności fizjoterapeutycznych, treningów sportowych, zawodów oraz w trakcie powrotu do sportu po kontuzjach. Szkolenia/warsztaty z tapingu prowadzimy również dla nauczycieli wychowania fizycznego będących trenerami w Miejskim Ośrodku Sportu w Rzeszowie, gdyż wiele technik tapingu sportowego może być użyte jako element pierwszej pomocy w przypadku urazów sportowych. 

Jest Pan autorem podręczników o tapingu sportowym i rehabilitacyjnym. Co było inspiracją do ich stworzenia?

TT: W trakcie 20 letniej kariery fizjoterapeutycznej wraz z Rafałem Słoniakiem mieliśmy okazje wydać 3 różne podręczniki do tapingu sportowego oraz rehabilitacyjnego. Zależy nam na propagowaniu tej metody gdyż może być ona szeroko wykorzystywana w wielu dziedzinach rehabilitacji oraz medycyny sportowej. 

Odnośnie samego tapingu - Kiedy możemy go praktykować? 

TT: Taping stosuje się, by poprawić funkcje stawów, ścięgien, więzadeł czy mięśni. Stosowanie tapingu bez potrzeby może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie wymienionych struktur anatomicznych więc nie należy go stosować gdy nie ma ku temu wskazań. Ważne jest więc by wykonywały go osoby wykwalifikowane umiejące ocenić stan funkcjonalny pacjenta/sportowca. 

Często u zawodowych sportowców podczas meczów widać ponaklejane tejpy. Pomagają przy tak dużej intensywności?

TT: Czasami taping jest używany w celach profilaktycznych np: tejpowanie stawów skokowych w siatkówce czy koszykówce, ale z medycznego punktu widzenia jest to działanie, które narzuca na trenera przygotowania motorycznego konieczność zastosowanie dodatkowego treningu, którego celem jest niwelowanie niekorzystnych skutków ograniczana swobody ruchu stawów w trakcie wysiłku fizycznego.

Czy jest jakieś ograniczenie wiekowe w stosowaniu tejpów? Najmłodszym również zaleca się ich stosowanie?

TT: Nie, nie ma. Jedna z form tapingu czyli kinesiology taping jest szeroko stosowana w rehabilitacji niemowląt w celu normalizacji napięcia mięśniowego.

To prawda, że nawet kobiety w ciąży stosują tejpy? 

TT: Tak, kobiety w ciąży też, ale w takich przypadkach osoba stosującą taping u ciężarnej musi mieć w tym doświadczenie i stosowną wiedzę.

Najbliższy kurs poświęcony tapingowi rehabilitacyjnemu odbędzie się w Rzeszowie w Hotelu Rzeszów, w czwartek, 2 czerwca. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy TUTAJ 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy