Reklama

Gdzie oddać przeterminowane leki w Rzeszowie? Zobacz listę punktów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Gdzie oddać przeterminowane leki w Rzeszowie? Zobacz listę punktów - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Przeterminowane leki | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Przeterminowane leki są bardzo niebezpiecznymi odpadami. Stwarzają poważne zagrożenie dla człowieka i środowiska naturalnego. Dlatego należy je wyrzucać tylko w przeznaczonych do tego miejscach. Zobacz listę takich punktów w Rzeszowie.

Nieodpowiednio wyrzucone substancje medyczne przetransportowane na wysypisko śmieci stwarzają ogromne zagrożenie. Rozkładają się przez dziesiątki lat, przenikają do gleby, zatruwają wody i zwierzęta oraz są groźne dla zdrowia ludzi. Dlatego przeterminowane lub zużyte leki należy wyrzucać w specjalnych miejscach, a nie do domowego śmietnika. Odpowiednie pojemniki temu poświęcone możemy znaleźć najczęściej w aptekach, przychodniach i szpitalach.

Dlaczego przeterminowane leki są niebezpieczne dla zdrowia?

Przeterminowane leki mogą być niebezpieczne dla zdrowia z kilku powodów:

  • Zmiana składu chemicznego: Czasami składniki aktywne w lekach mogą ulec degradacji w czasie, co oznacza, że mogą zmienić się chemicznie i stracić swoją skuteczność. W innych przypadkach substancje te mogą z kolei stać się szkodliwe dla organizmu. Na przykład, przeterminowane antybiotyki mogą tracić swoją skuteczność, a w konsekwencji nie być w stanie zwalczyć infekcji, co może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.
  • Ryzyko zakażenia: Leki mogą stać się siedliskiem bakterii i innych mikroorganizmów, które rosną na powierzchni tabletek i kapsułek. W przypadku, gdy pacjent zażywa przeterminowane leki, może wystąpić ryzyko zakażenia, co może prowadzić do ciężkich chorób.
  • Skutki uboczne: Przeterminowane leki mogą powodować skutki uboczne, które nie wystąpiłyby w przypadku zażycia leków zdatnych do spożycia. Na przykład, przeterminowane leki przeciwbólowe mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby lub nerek, a przeterminowane leki na receptę mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca, skutków neurologicznych lub innych poważnych działań niepożądanych.
  • Brak skuteczności: Leki mogą tracić swoją skuteczność, jeśli przekroczyły datę ważności, co oznacza, że nie będą w stanie leczyć lub łagodzić objawów, dla których zostały przepisane. W przypadku chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, astma lub choroby serca, niezażywanie skutecznych leków może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
Dlatego ważne jest, aby regularnie przeglądać swoje zapasy leków i usuwać przeterminowane leki, a także konsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku wątpliwości dotyczących daty ważności, lub bezpieczeństwa stosowanych leków.

Zbiórka przeterminowanych leków w Rzeszowie

Przeterminowane leki mieszkańcy Rzeszowa mogą oddać w wielu punktach. Najczęściej są to apteki, które prowadzą zbiórki nieużytecznych leków, czyli m.in. Apteka Dr.Max i Apteka DOZ. Pełną listę zobaczysz poniżej na poszczególnych slajdach.

Tabletki powinny być wyrzucone w blistrach lub niewielkich pojemnikach zbiorczych. Syropy należy pozostawić w buteleczce, maści i kremy w tubkach, a aerozole w nieuszkodzonych opakowaniach. Pod żadnym pozorem resztek zawartości nie można wylewać do toalety lub zlewu.

Właściwa segregacja stwarza możliwość kontrolowanej i przemyślanej utylizacji, która przebiega w sposób przyjazny dla środowiska i zdrowia ludzi. Poniżej znajduje się listę miejsc, w których można bezpiecznie oddać lub wyrzucić tego typu odpady.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy